04.04.2023 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kone z Muránskej planiny sa presunú do žrebčína v Topoľčiankach

Kone z Muránskej planiny sa presunú do Topoľčianok. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Agrorezort spresnil, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR po prevode majetkov - pozemky a stavby - do Správy národného parku Muránska planina neprevzalo kone ani personál, ktorý sa o ne stará.
        Keďže ani v dodatočnej lehote zabezpečenej dodatkom k delimitačnému protokolu nedošlo k podpisu dohody a právnych úkonov, umožňujúcich štátnemu podniku Lesy SR využívať pozemky a stavby na Veľkej lúke, MPRV SR pripravuje presun stáda Norika muránskeho typu z Veľkej lúky (Muránska planina) do Národného žrebčína v Topoľčiankach. Ide celkom o 43 žrebcov a valachov.
        Cieľom agrorezortu je zabezpečiť adekvátnu starostlivosť o kone plemena Norik muránskeho typu tak, aby bol zachovaný genotyp tohto, na Slovensku vyšľachteného pracovného koňa. Národný žrebčín je inštitúciou, ktorá má s chovom a zachovávaním vlastností plemien vyše storočnú skúsenosť a je uznávanou autoritou v oblasti chovu a starostlivosti o kone.
        MPRV SR dodalo, že koordinuje presun so štátnym podnikom Lesy SR a Národným žrebčínom pod dohľadom veterinárnych autorít. Agrorezort uzavrel, že ak sa MŽP SR rozhodne prevziať zodpovednosť za chov norika vo Veľkej lúke, MPRV SR bude spolupracovať.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down