06.02.2023 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly kybernetickej bezpečnosti potvrdili správne nastavenie systému

Kontroly a audity kybernetickej a informačnej bezpečnosti zrealizované v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) potvrdili, že systém je nastavený dobre. V pondelok to uviedla PPA s tým, že kybernetickú bezpečnosť vníma ako kľúčovú oblasť na zaistenie kontinuity činnosti agentúry.

 "Uvedomujeme si, že prevencia je mnohonásobne lacnejšia, ako riešiť následky kybernetického útoku. Nepodceňujeme bezpečnostnú zraniteľnosť a dôkladne zabezpečujeme prístupy do interných systémov a k citlivým dátam tak zo strany zamestnancov agentúry, ako aj externého prostredia," uviedol generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.
      Agentúra zdôraznila, že funkčnosť systému zavedeného v PPA bola preverená interným aj externým auditom. Výsledkom boli navrhnuté preventívne opatrenia, ktoré sú podľa PPA v súčasnosti aplikované v praxi a zaručujú, že systémy sú chránené na požadovanej úrovni.
      Kontrolu kybernetickej bezpečnosti vykonal Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Výsledkom tejto kontroly boli štyri kontrolné zistenia menej závažného charakteru. Jedno opatrenie zaviedla agentúra ihneď a zostávajúce musí splniť do júla 2023. "Vzhľadom na rozsah kontroly je takýto záver možné považovať za úspech," dodala PPA.
      Agentúra má vybudovaný systém riadenia informačnej bezpečnosti podľa európskych noriem a patrí zároveň medzi prvé orgány štátnej správy, ktoré majú certifikovaného manažéra kybernetickej bezpečnosti. "Máme zavedený systém riadenia prístupu do informačných systémov a systém oddelenia právomocí. Snažíme sa každý pokus o vniknutie do systému čo najrýchlejšie odhaliť a skutočne je to v súčasnosti nastavené tak, aby bolo preniknutie útočníkom sťažené. A ak taká situácia nastane, nech je identifikovaná čo najskôr a s čo najmenšími dôsledkami," zakončil riaditeľ sekcie riadenia rizík a prevencie protispoločenskej činnosti PPA Peter Schaller.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down