10.09.2015 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konzumných zemiakov je málo a ich ceny budú výrazne vyššie

Najväčší slovenský pestovateľ sadbových zemiakov Poľnohospodárske družstvo (PD) so sídlom v hornoliptovskej obci Smrečany hlási ich dostatok. Extrémne horúce leto sa nepriaznivo podpísalo na podstatne nižších výnosoch konzumných zemiakov, čo zapríčiní výrazný rast ich cien.

„Počasie je v poslednom období doslova nevyspytateľné. Pred rokom sme počas zberu nemohli vytiahnuť nohy z blata, teraz v prachu nevidíme na kombajn. Mimoriadne vysoké teploty postihli skoré odrody, vňať zvädla a zemiaky nedorástli do riadnej veľkosti,“ uviedla pre TASR vedúca rastlinnej výroby Anna Žembová.
Neskoré odrody by mohli mať podľa nej predsa len o čosi lepšie výnosy. „Aj za cenu zvýšených nákladov sme dvakrát aplikovali chemický postrek, aby sme udržali vňať v zelenom stave,“ vysvetlila s tým, že pri niektorých skorých odrodách zemiakov boli výnosy oproti vlaňajšku sotva na polovičnej úrovni.
„Samotné sucho by až tak neprekážalo ako dlhotrvajúce teploty nad 30 stupňov Celzia, pri ktorých zemiaky úplne prestávajú rásť. Sadbových zemiakov, ktoré sú menšie, bude dosť. Očakávame však, že bude ich veľký pretlak zo zahraničia a dovozcovia pôjdu s nimi hlboko pod cenu,“ dodala Žembová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down