20.02.2017 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kraft Heinz stiahol ponuku na prevzatie Unileveru

Americký potravinársky koncern Kraft Heinz po dvoch dňoch stiahol svoju ponuku na prevzatie britsko-holandského výrobcu spotrebiteľských tovarov Unilever. O stiahnutí návrhu na fúziu informovali obe firmy ešte v nedeľu (19. 2.). Kraft Heinz v piatok (17. 2.) ponúkol za Unilever 143 miliárd USD (134,27 miliardy eur) v hotovosti a akciách.

Kraft Heinz v piatok uviedol, že podal komplexnú ponuku na prevzatie Unileveru. Podielnici mali za akciu dostať 49,61 USD, z toho 30,23 USD v hotovosti plus 0,222 akcie novej firmy. Ponuka, ktorá bola v porovnaní so štvrtkovou (16. 2.) zatváracou cenou akcie Unileveru o 18 % vyššia, celkovo hodnotila britsko-holandský koncern na približne 143 miliárd USD.
Unilever ponuku odmietol, keďže "fundamentálne podhodnocuje" firmu. Podľa britsko-holandského koncernu nemá ponuka pre jeho akcionárov význam, finančný ani strategický, a preto ju odmietol. Dodal, že nevidí dôvod pokračovať v diskusii o tejto záležitosti a vyzval akcionárov, aby na ňu nereflektovali.
Podľa amerického denníka Wall Street Journal (WSJ) proti prevzatiu sa postavil šéf Unileveru Paul Polman rovnako ako správna rada a veľkí investori. Polman údajne varoval pred tlakom na znižovanie nákladov, ktorý by po fúzii mohol poškodiť značky koncernu.
Kraft Heinz najprv po odmietnutí ponuky vyhlásil, že sa bude naďalej snažiť o prevzatie, keďže fúzia by pomohla k dlhodobej expanzii. Americký koncern však neskôr ponuku stiahol. Ako dôvod uviedol, že by bolo príliš náročné vyjednať dohodu.
Podľa správy agentúry Bloomberg, ktorá sa odvolávala na zdroje oboznámené so záležitosťou, firmy 3G Capital a Berkshire Hathaway miliardára Warrena Buffetta, ktoré spoločne vlastnia v Kraft Heinz približne polovicu, sa rozhodli stiahnuť ponuku, pretože po negatívnej reakcii Unileveru už nebolo možné priateľské prevzatie.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down