05.09.2014 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kríza na Ukrajine zvýšila ceny pšenice a európskeho plynu

Kríza na Ukrajine zvýšila ceny pšenice a európskeho plynu. Naopak, k poklesu cien došlo v prípade medi. Konštatuje to vo svojom najnovšom komentári hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Sloth Hansen.

Posledný augustový týždeň bol podľa Hansena pre komodity v znamení rastu. Ceny rástli najmä kvôli neutíchajúcim geopolitickým obavám, ktoré súvisia s pokračujúcou krízou na Ukrajine. "Celkovo však augustové zisky nestačili na to, aby odvrátili straty, ktoré túto triedu aktív už druhý mesiac sužujú. Straty hlási ako energetický sektor, tak oblasť priemyselných kovov," uviedol v komentári Hansen.
Eskalácia krízy na Ukrajine sa tak premietla aj do cien niektorých komodít, ako napríklad pšenice, európskeho plynu a medi. "Potenciálne ohrozenie dodávok plynu z Ruska a pšenice z oblasti Čierneho mora vyhnalo ceny týchto komodít nahor, zatiaľ čo priemyselné kovy, na čele s meďou, utrpeli straty v súvislosti s možným poklesom dopytu a priemyselného rastu v dôsledku uvalených sankcií," vysvetľuje Hansen.
Výraznejšie cenové výkyvy posledný augustový týždeň v tomto roku nezaznamenal žltý kov. "Zlato sa posledný augustový týždeň držalo najužšieho týždenného rozmedzia za posledné dva mesiace. Na jednej strane stáli predávajúci, ktorí reagovali na negatívny vplyv silného dolára a dát z americkej ekonomiky, ktorá si vedie lepšie, než sa očakávalo. Na druhej strane potom boli nakupujúci, ktorí sa vzhľadom na neistú situáciu na Ukrajine začali obzerať po bezpečnom investičnom prístave," doplnil Hansen. Cena zlata sa minulý týždeň pohybovala v rozmedzí od 1272 do 1296 USD za trojskú uncu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down