Krt: užitočný i nepríjemný hmyzožravec

Krt je veľmi známy živočích, ktorého prítomnosť sa dá ľahko zistiť podľa typických kopčekov zeme, tzv. krtincov. Majú charakteristický tvar a sú úplne iné ako pri hryzcovi vodnom.

Najčastejšie sa vyskytujú na lúkach, nepoľnohospodárskej pôde, prípadne na poliach, ktoré sú menej obrábané. Krt má zavalité telo dlhé 13 – 15 cm, pokryté čiernou, hustou a krátkou srsťou. Chvost býva dlhý 2 – 4 cm. Chýbajú mu ušnice a oči má silne redukované. Má dlhý rypáčik, predné nohy lopatkovito rozšírené, prispôsobené na rytie v zemi. Takmer celý život žije v zemi. Tu si buduje komplikovaný systém chodieb a uprostred nich hniezdo. Samice mávajú 2 – 4 mláďatá dvakrát do roka.
Patrí medzi hmyzožravce a živý sa pandravami, drôtovcami, húsenicami, slimákmi, ale aj dážďovkami. Tým je vlastne veľmi užitočný, lebo ničí veľa škodcov. Škodí len nepriamo, a to tým, že hľadajúc potravu podrýva korene rastlín, ktoré vädnú a schnú. Väčšie škody bývajú na priesadách a mladých rastlinách.

Keďže krt je do značnej miery užitočný, nemali by sme ho zabíjať, ale len vyplašiť, prípadne chytať a vypúšťať do divej prírody na miesta, kde nebude robiť škody. Vyplašenie však nie je vôbec ľahké, pretože chodby sú veľmi dlhé a skrútené. Jednou z možností je uloženie handier namočených v nafte alebo v rope priamo do chodieb. V prípade, že vidíme ako krt vytláča z chodby von zem a robí čerstvý krtinec, lopatou ho vyberieme zo zeme a odchytíme. Takže krtov by sme mali skôr chrániť a v prípade väčších škôd sa snažiť o jeho premiestnenie do voľnej prírody.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *