20.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kto chce emisie nízke mať, musí zvieratá zdravé udržať

Hospodárske zvieratá sú živobytím pre viac ako 1,7 miliárd ľudí na celom svete. Keďže však živočíšna výroba predstavuje približne 12 percent celosvetových emisií skleníkových plynov, je dôležité zvážiť, ako si svet môže zachovať tieto výhody a zároveň chrániť našu klímu.

Nedávne analýzy z recenzovaných štúdií inštitúcií Organizácie Spojených národov zistili, že lepšie zdravie hospodárskych zvierat môže byť silným klimatickým riešením pre poľnohospodárstvo.

Choroba zvyšuje emisie skleníkových plynov zo živočíšnej výroby

Zvieratá, ktoré sú choré, konzumujú viac krmiva a vody, pričom rastú pomalšie. Keď je zviera odstavené kvôli chorobe, znamená to, že zdroje musia byť znovu investované do chovu iného zvieraťa, aby sa uspokojil dopyt na trhu. V konečnom dôsledku vedie choroba k vyšším hladinám skleníkových plynov na jednotku mlieka, mäsa a vajec, pretože na udržanie produktivity je napokon potrebných viac zvierat a zdrojov.

Účinky chorôb sú výraznejšie na rozvojových trhoch

Choroby zvierat každoročne výrazne znižujú globálnu produktivitu chovu hospodárskych zvierat, najmä v rozvojových regiónoch, kde môže byť prístup k veterinárnej starostlivosti a očkovaniu nedostatočný. Prepuknutie choroby hovädzieho dobytka postihujúce 20 percent stáda je spojené so 60-percentným zvýšením emisií v krajinách s nízkymi príjmami a so 42-percentným zvýšením emisií v krajinách s vysokými príjmami.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Andrejky Mrekajovej z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down