07.02.2022 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kuba zavádza novú daň na predaj potravín pre problémy v ekonomike

Kuba v sobotu (5. 2.) oznámila zavedenie novej 10-percentnej dane na maloobchodný predaj potravín, keďže krajinu trápia hospodárske problémy poznamenané nekontrolovateľnou infláciou. Terčom poplatku, ktorý vstúpi do platnosti v pondelok (7. 2.), sú živnostníci a malé a stredné podniky v maloobchode s potravinami, uvádza sa v dekréte zverejnenom v oficiálnom vládnom vestníku.

Tieto predajne boli povolené len od augusta minulého roka v rámci reforiem na komunistami riadenom ostrove. Kubánsky ekonóm Pedro Monreal na sociálnej sieti Twitteri napísal, že nová daň bude bude mať pravdepodobne za následok vyššie ceny potravín a väčšiu nerovnosť medzi obyvateľmi Kuby.
       Podľa Monreala daň poškodí „domácnosti s nižšími príjmami, ktoré minú relatívne vyššie percento zo svojich príjmov na potraviny“.
      Vlaňajšie menové reformy spôsobili na Kube prudký rast cien tovarov a služieb, najmä potravín. Miera inflácie minulý rok dosiahla 70 %. Ľudia musia čakať v dlhých radoch na nedostatkové potraviny a lieky. Kuba dováža až 80 % potravín a jej nákupy drasticky klesli pre nedostatok devíz a problémy s medzinárodnou dopravou v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19.
      TASR správu prevzala z agentúry AFP.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down