19.03.2024 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalita chovu ošípaných vs ukazovatele welfare

Systémy hodnotenia welfare, teda dobrých životných podmienok pre hospodárske zvieratá, majú v prvom rade pomáhať k vytvoreniu takého chovateľského prostredia, ktoré bude zvieratám vyhovovať z hľadiska ich fyziologických potrieb, chrániť ich pred predátormi, zdravotnými rizikami a ďalšími nepriaznivými vplyvmi. Majú v ňom zažívať minimum stresujúcich situácií. Ale to ešte nemusí byť všetko.

Vo Veľkej Británii existujú rôzne spôsoby označovania mäsa a mäsových výrobkov, ktoré majú spotrebiteľovi ukázať, že v chove, z ktorého daný produkt pochádza, boli splnené určité normy. Avšak nie vždy je súčasťou certifikácie hodnotenie welfare či konkrétneho obmedzenia, čo môže viesť k veľmi variabilným výsledkom. Príkladom môže byť napríklad značka 'Red Tractor', ktorá je používaná na široké spektrum poľnohospodárskej produkcie a podľa prehlásení na stránkach organizácie deklaruje napríklad to, že osvedčenie na používanie loga možno prideliť iba potravinám a nápojom, ktoré boli vyrobené, zabalené, skladované a prepravované v Spojenom kráľovstve.
Na druhej strane, formulácia „Hnojivá a pesticídy sa používajú iba vtedy, keď je to nevyhnutne nutné na udržanie zdravých plodín, a to metódami, ktoré pokiaľ možno znižujú riziká pre voľne žijúce živočíchy a životné prostredie“, môže predstavovať dosť široké „manévrovacie pole“, a tak sa asi nemožno čudovať, že ani s welfare a využitím antibiotík to nemusí byť práve na výbornú, na čo poukazuje nejedna kauza medializovaná organizáciami Viva! či Animal Equality.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down