14.11.2013 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. Jahnátek: Končí sa éra čiernych pasažierov

Na celoslovenskej konferencii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Agrárnej komory Slovenska, ktorá sa konala vo štvrtok (14.11.) v Dunajskej Strede, zhodnotili jej účastníci implementáciu Programu rozvoja vidieka v rokoch 2007-2013. Nastolili tiež priority nového programového obdobia do roku 2020.

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová konštatovala, že súčasná sociálno-ekonomická situácia je pre slovenské poľnohospodárstvo a vidiecku verejnosť nepriaznivá. Podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka prenikli na verejnosť informácie, že štát bude nižším percentom podporovať poľnohospodárstvo v rámci Programu rozvoja vidieka, než bolo pôvodne určené.
"Vláda v stredu (13.11.) prijala uznesenie, že Program rozvoja vidieka sa podporí 25 percentami. V skutočnosti to znamená, že dostaneme do systému 114 miliónov eur, ktoré budú vyčlenené pre takzvaný tretí pilier cez vnútroštátnu podporu, ktorá nám pomôže vydotovať hlavne citlivé sektory," zdôraznil. Uistil poľnohospodárov, že 5,35 miliardy eur, ktoré sú plánované do roku 2020, im budú poskytnuté na ich rozvoj.
Stretnutie s poľnohospodármi hodnotil minister Jahnátek veľmi pozitívne. "Je to už tretie stretnutie, ktoré sme absolvovali s poľnohospodármi. Dostali prostredníctvom odborníkov ministerstva informácie z prvej ruky. Blíži sa rok 2014, poľnohospodári potrebujú vedieť, ako si majú nastaviť podnikateľský plán na budúci rok. Zároveň sme ich informovali, čo ich čaká od roku 2015," povedal Ľ. Jahnátek. Dodal, že oboznámili prítomných s jednotkovými podporami. "Uistili sme podnikateľov, že čím viac sa im bude navršovať počet chovov a hektárov na ovocie a zeleninu, tým viac eur môžu dostať do svojich príjmov," pokračoval.

Minister na konferencii zdôraznil, že sa končí éra čiernych pasažierov v poľnohospodárstve. "Celá filozofia je nastavená tak, že sa nebudú podporovať majitelia pôdy, ale tí, ktorí aktívne na pôde hospodária. Znižujeme základnú platbu na plochu z pôvodných 203 eur/ha na 130/ha," podčiarkol. Celý rozdiel sa presúva na podporu špeciálnych sektorov, ako je hovädzí dobytok, mlieko, ošípané, ovocie, zelenina.
Minister označil bohatú diskusiu za veľmi užitočnú. Odzneli otázky k problematike, s ktorými sa poľnohospodári dennodenne stretávajú. "Veľmi to oceňujem. Boli tu špičkoví odborníci ministerstva pôdohospodárstva, ktorí vedeli vecne reagovať na pripomienky. Vytvoril sa bezprostredný kontakt medzi roľníkmi a najvyšším vedením ministerstva," uzavrel. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down