03.10.2015 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľ. Jahnátek: Zoznam potravín s nižšou DPH neovplyvňoval lobing

Zoznam vybraných potravín, ktoré budú na Slovensku od januára 2016 podliehať zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH), neovplyvňoval lobing. Uviedol to dnes minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (Smer–SD) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

"Nie je to o žiadnom lobingu, to absolútne odmietam. V rámci diskusií sme, samozrejme, prichádzali s rôznymi návrhmi a dostávali sme rôzne návrhy, ale musím otvorene povedať, že žiadny lobing pri výbere potravín nebol," zdôraznil šéf agrorezortu.
"Jedinou našou snahou bolo, aby sme znížením DPH v čo najvyššej miere zabezpečili synergický efekt a podporili predovšetkým prvovýrobcov a spracovateľov na Slovensku," poznamenal Jahnátek. Zoznam vybraných potravín so zníženou DPH preto podľa neho obsahuje zníženie rôznych druhov mäsa, ktoré sú v čerstvom stave. "My chceme podporiť nielen nižšie koncové ceny pre občanov, ale chceme pomôcť aj domácim farmárom," doplnil.
Vláda SR nemá podľa bývalého ministra pôdohospodárstva a poslanca Národnej rady SR Zsolta Simona (Most–Híd) byť tou, ktorá má občanom určovať, aké potraviny si majú kupovať podľa výšky DPH. "Zastávame názor, že pri znižovaní DPH u potravín sa malo ísť celoplošne. Ficova vláda mala a mohla znížiť DPH v celej šírke, z úrovne 20 % na 10 %, lebo ekonomika na to má," dodal opozičný poslanec.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down