12.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LEMKEN predviedol v Rusovciach svoje novinky

Spoločnosť LEMKEN usporiadala dňa 18.08.2022 na pozemkoch Podieľnickeho družstva Dunaj v Rusovciach svoj Poľný deň inovácií s jasným cieľom – predstaviť zákazníkom novinky v oblasti spracovania pôdy, sejby, prihnojovania a plečkovania tak vo výrobnom programe LEMKEN, ako aj dcérskej spoločnosti STEKETEE. Počas uplynulých dvoch rokov, kedy pandémia podobné podujatia neumožnila usporiadať pribudlo nových strojov požehnane, a tak sa na ne poďme postupne pozrieť.

Na úplnom začiatku Poľného dňa inovácií LEMKEN sme mali možnosť vidieť statické ukážky strojov Steketee, ktorú LEMKEN odkúpil pred viac, ako troma rokmi. Holandský špecialista na mechanické ničenie burín zabezpečil dva stroje, i keď v jednom prípade budeme hovoriť skôr o systéme, ako o stroji ako takom. Mechanické ničenie burín v medziriadkoch naberá stále na význame. Množstvo našich podnikov však ešte disponuje staršími plečkami, ktoré sú schopné vykonávať prácu na viac než vyhovujúcej úrovni, no niečo im predsa len chýba. Tým niečím môže byť navádzanie pomocou kamerového systému. Steketee myslí aj týchto potenciálnych zákazníkov a tak nedávno prišla s univerzálnym navádzacím kamerovým systémom na paralelnom posuvnom ráme, s označením Steketee EC­Steer. Systém je dostupný pre rozdielne druhy plečiek a pozostáva z dvoch normovaných trojbodových závesov, z ktorých jedna strana sa agreguje s traktorom a druhá s plečkou samotnou. Následne systém funguje na princípe výkyvných ramien, vďaka ktorým sa môže náradie posúvať v rozsahu 20 cm vpravo/vľavo, zatiaľ čo rýchlosť posuvu je manuálne nastaviteľná. Riadenie pomocou kamerového systému umožňuje stroju rozlišovať medzi kultúrnymi plodinami a burinami na základe rôznych odtieňov zelenej alebo farebného spektra RGB. Kamera sníma 1-5 riadkov v závislosti a dokáže rozoznať kultúrne plodiny s veľkosťou jednoeurovej mince. Obsluha ovláda rám zo svojho sedadla pomocou joysticku, alebo kamerového systému riadenia IC Light. Vďaka tomu môže stroj automaticky pracovať vo vzdialenosti do dvoch centimetrov od rastliny. Vďaka tomuto kamerovému systému môže plečka pracovať pri rýchlosti 12 – 15 km/h.

Druhou predvedenou novinkou z výrobného programu Steketee je plečka IC-Weeder s integrovaným systémom navádzania s tzv. nočným videním. Vďaka kamerovému systému, ktorý vytvára 20 snímok za sekundu dokáže plečka presne určiť pozíciu každého vozíka. Jedná sa o tzv. vario-plečku, čiže jednotlivé vozíky dokáže obsluha po ráme posúvať smerom doprava/doľava a stroj prispôsobovať medziriadkovým vzdialenostiam 75,35, poprípade aj 25 cm. I keď dnes väčšina podnikov v hustosiatych obilninách neplečkuje, stroj sa dodáva už s prípravou aj na túto operáciu, ktorej sa zrejme v budúcnosti nevyhneme. Predvedený model disponoval mechanickým nastavením pracovnej hĺbky a mechanickým zahlbovaním pracovných orgánov, no na želanie je možné plečku vybaviť i hydraulickým prítlakom na pracovné orgány a napríklad ju dodať vo verzii so section-control. V takom prípade dokáže IC-Weeder na úvrati dvíhať jednotlivé pracovné elementy, alebo ich opätovne zapájať do pracovného záberu. Plečku je možné v zadnej časti vybaviť rôznymi krytmi uhlových nožov podľa štádia porastu, rôznymi prstami na drobenie hrúd, ničenie burín a narúšanie pôdneho prísušku.

Dynamické predvádzanie v réžii strojov LEMKEN

LEMKEN Juwel 6 je nástupcom pluhu Opal a podľa zástupcov spoločnosti je vo svojej 4- a 5- radličnej verzii určený pre traktory s výkonom do 120 konských síl. Juwel 6 sa vyznačuje zosilnenou otočnou hlavou, čo znamená, že pri štvorradličných a päťradličných pluhoch je použitý nový zosilnený čap. Rám bol zachovaný tak, ako ho poznáme pri pluhoch Opal. Po novom nájdeme na Juwel-i prepracovaný systém otáčania kolesa, ktoré sa stará o vedenie hĺbky – teraz je odpružené hydropneumaticky. Pluh je vybavený telesami Dural, po novom k dispozícii aj s Dura-Maxx. Bez skrutkové uchytenia, vďaka čomu materiál vydrží omnoho dlhšie, môže byť kalené na omnoho vyššiu tvrdosť, čo má za následok nižšie opotrebenie pluhu. Samotná výmena komponentov pluhu prebieha veľmi jednoducho „vyháknutím“ poistky a výmenou pracovných orgánov, čo šetrí čas. Nastaviť pracovný záber pluhu je možné v štyroch pozíciách, poprípade na prianie aj hydraulicky.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down