02.12.2016 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesníci opravili tzv. Malachovskú zvážnicu, bežkári majú trasu späť

Štátny podnik Lesy SR ukončil opravu zosuvom poškodenej lesnej cesty medzi Skalkou a Pršanmi, známu ako Malachovská zvážnica. Úsek pri Ortútskom jazere sa prepadol v dĺžke niekoľko desiatok metrov ešte v roku 2014. Nadchádzajúcu lyžiarsku sezónu sa tak bežkári môžu vrátiť na svoju obľúbenú trasu, po ktorej sa behávajú i preteky Banskobystrická stopa.

Ako dnes TASR informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, hoci podnik cestu nevyužíva, k investícii vo výške 60.754 eur pristúpil z dôvodu, že ide o turisticky využívaný región a opravu vníma ako službu pre verejnosť.
"Náročná oprava si vyžiadala okrem iného aj predbežný geologický prieskum a projektovú prípravu. Vlastné terénne úpravy a spevnenie svahu trvali od augusta tohto roku. Rozsiahly pohyb terénu spôsobil prepad starej šachty nad Malachovom. Tá je zrejme pozostatkom intenzívnej banskej činnosti zo stredoveku, keďže v blízkosti Malachova sa v minulosti ťažila ortuť," priblížil Rezek.
Lesy SR v tomto roku opravili takmer 200 kilometrov lesných ciest za 20,3 milióna eur. Prevažná časť z nich má nový asfaltový povrch, ktorý v turisticky zaujímavých lokalitách, ako napríklad na Záhorí, v okolí Čierneho Balogu či na Liptove, ocenia najmä priaznivci cykloturistiky.
"Oproti minulým rokom sa investície do opráv lesných ciest podniku Lesy SR viac ako zdvojnásobili. Spravujeme lesnú cestnú sieť v celkovej dĺžke 5021 kilometrov, ktoré využívajú nielen lesníci a ostatní majitelia pozemkov i nehnuteľností v danej lokalite, ale čoraz častejšie aj turisti, cykloturisti či priaznivci bežeckého lyžovania," dodal Rezek.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down