05.10.2016 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR menia obchodnú politiku, zvyšujú transparentnosť pri predaji dreva

Štátny podnik Lesy SR pripravil nové zásady a priority obchodnej politiky, ktoré majú zefektívniť obchodovanie s drevom. Po novom sa má skúmať rating obchodných partnerov, upraviť doba platnosti zmlúv a zabezpečiť, aby odberateľom bol domáci spracovateľ dreva. Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Cieľom nových zásad a priorít obchodnej politiky je podľa neho zvýšenie transparentnosti a efektívnosti obchodovania s drevom. Štátny podnik Lesy SR bude po novom skúmať rating obchodných partnerov a zmluvy bude uzatvárať na obdobie jeden až tri roky. Pre obchodných partnerov to znamená vyššiu stabilitu a plánovateľnosť v predaji dreva.
Lesy SR budú prihliadať predovšetkým na dosiahnutie maximálnej ceny u finančne stabilného obchodného partnera. Cieľom podniku je zveľaďovanie štátneho majetku a dosahovanie pozitívneho hospodárskeho výsledku podniku. Obchodná politika Lesov SR vychádza z programového vyhlásenia vlády, koncepcie rozvoja pôdohospodárstva a národného programu využitia potenciálu dreva na Slovensku.
Lesy SR týmto opatrením odstraňujú kritizovanú rôznorodosť dĺžky platnosti obchodných zmlúv. Niektorí obchodní partneri majú totiž zmluvy o odbere dreva na desať rokov, väčšina však má len štvrťročné a ročné zmluvy. Najkratšie zmluvy mali doteraz malí odberatelia dreva, kvôli čomu nemohli zmluvní partneri efektívne pracovať ani dlhodobo plánovať investície.
Štátny podnik Lesy SR, ktorého zriaďovateľom je MPRV SR, v súčasnosti hospodári na výmere viac ako 893.000 hektárov, čo tvorí 45 % lesného pôdneho fondu Slovenska. Z toho 76,7 % tvoria lesy hospodárske, 15,5 % lesy ochranné a 7,8 % účelové lesy. Najväčší podiel (64 %) majú listnaté lesy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down