10.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR opravia v tomto roku 200 km lesných ciest, využívajú ich aj turisti

Takmer 200 kilometrov lesných ciest za 20,3 milióna eur plánuje v tomto roku opraviť štátny podnik Lesy SR. Prevažná časť týchto ciest bude mať nový asfaltový povrch, ktorý v turisticky zaujímavých lokalitách, ako napríklad na Záhorí, v okolí Čierneho Balogu či na Liptove, ocenia najmä priaznivci cykloturistiky. TASR o tom informoval Vlastimil Rezek, hovorca Lesov SR. Oproti minulým rokom sa investície do opráv lesných ciest viac ako zdvojnásobili.

"Rekonštrukcie lesných ciest sú finančne náročné, v minulosti sa preto v takom rozsahu nerealizovali. V tomto roku podnik využil možnosť spolufinancovania týchto investícií z fondov EÚ, konkrétne z Programu rozvoja vidieka," uviedol poverený generálny riaditeľ podniku Jozef Staško. Vlani investovali do opráv 8,3 milióna eur.
Lesy SR spravujú lesnú cestnú sieť v celkovej dĺžke 5021 kilometrov, ktoré využívajú nielen lesníci, ale i ostatní majitelia pozemkov a nehnuteľností v danej lokalite. Veľká časť z nich vedie cez zaujímavé lokality, a preto sú vyhľadávané aj turistami.
Podnik v tomto roku už dokončil opravy viac ako 15 kilometrov ciest v okolí vodnej nádrže Čierny Váh na Liptove, vo výstavbe je lesná cesta z Hronca na Sihlu pri Čiernom Balogu, lesná cesta vedúca na Kojšovskú hoľu pri Košiciach a stavbári sa pripravujú aj na rekonštrukciu 15 kilometrov lesných ciest na Záhorí v okolí Šaštína-Stráží.
Niekoľko lesných ciest v turisticky zaujímavých lokalitách opravil podnik už v minulosti. Jednou z nich bola rekonštrukcia cesty v Gaderskej doline vo Veľkej Fatre, ktorá sa odvtedy stala cieľom nielen cykloturistov, ale tiež priaznivcov korčuľovania.
"Lesy SR však upozorňujú, že tieto cesty slúžia najmä na obhospodarovanie lesa a turisti preto musia počítať s premávkou lesných traktorov a nákladných automobilov," dodal Rezek.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down