13.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR v T. Turnej modernizujú linky na manipuláciu s drevom

Najmodernejšiu linku na Slovensku na manipuláciu s dlhým drevom spustili do prevádzky Lesy Slovenskej republiky v odbytovom sklade v Trenčianskej Turnej v okrese Trenčín. Linka za viac ako 400.000 eur umožňuje manipuláciu s ihličnatou a listnatou guľatinou.

Podľa generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka sa podnik usiluje o maximálnu modernizáciu všetkých strojných vybavení aj preto, aby sa zmenšila ekologická záťaž životného prostredia. „Lesy SR nakúpili v závere minulého roka nákladné motorové vozidlá Tatra s modernými motormi špecifikácie EURO 6, ktorými v nasledujúcich mesiacoch po úprave a dostavbe na súpravy pre odvoz dlhého dreva nahradia najstaršie nákladné autá“, pripomenul Staník.
„Nová linka v Trenčianskej Turnej nahradila opotrebovanú predchodkyňu, ktorá bola v prevádzke viac ako 15 rokov. Je výkonnejšia, presnejšia a kvôli väčšiemu dosahu a nosnosti hydraulickej ruky sa skracuje aj denná dĺžka jej pojazdu na koľajnicovej dráhe. To znamená nielen jednoduchšiu obsluhu, ale aj úsporu energie a šetrenie životného prostredia“, uviedol riaditeľ Odštepného závodu v Trenčíne Róbert Kiš.
Nezanedbateľné úspory prináša podľa neho aj menšia poruchovosť nového zariadenia. Súčasťou linky je automatizovaný systém merania a popisovania manipulovaných sortimentov, ktorý je schopný merať aj kmene s priemerom viac ako jeden meter. V linke sú zabudované aj manipulačné stoly a prívesný vozík, ktoré si Lesy SR vyrábajú vo vlastnej réžii prostredníctvom strediska strojárskej výroby Odštepného závodu lesnej techniky v Banskej Bystrici.
Štátny podnik Lesy SR chce tento rok vymeniť ďalšie dve z celkového počtu 24 liniek – v Prešove a Betliari.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down