28.12.2015 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR vianočné stromčeky do zahraničia nevyvážajú

Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, vianočné stromčeky do zahraničia nevyvážajú. "Vzhľadom na dopyt plánuje podnik postupné zvyšovanie dodávok najmä stromčekov z plantáží na úroveň asi 10.000 kusov (ks) ročne," uviedol pre TASR hovorca štátneho podniku Vlastimil Rezek.

Rozpestovaných je podľa jeho informácií najviac kusov z druhu smrek pichľavý - 29.000, jedla normandská - 23.000 a borovica čierna 10.000 ks. "Z menej častých druhov sú to jedľa arizonská, jedľa balzamová či smrek omorikový," spresnil.
Z plantáží podľa neho odoberajú stromčeky najmä veľkoodberatelia a druhová skladba je daná množstvom dorastených stromčekov. V tomto roku sa najviac predávala jedľa normandská (asi 50 %), borovica čierna a smrek pichľavý.
Pripomenul, že Lesy SR v tomto roku ponúkli na trh približne 5000 vianočných stromčekov prostredníctvom niektorých lesných správ a odštepného závodu Semenoles Liptovský Hrádok, ktorý pestuje stromčeky na plantážach.
Odštepný závod Semenoles Liptovský Hrádok podľa hovorcu pestuje vianočné stromčeky na viacerých plantážach, na celkovej ploche viac ako 22 hektárov, pri počte približne 65.000 kusov. "Lesné správy zvyčajne predávajú iba nadbytočné stromčeky z produkčných porastov, preto nedosahujú takú kvalitu ako stromčeky pestované na plantážach," dodal Rezek.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down