10.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy SR zazamenali vlani pri najnižších tržbách za uplynulé tri roky zisk

Štátny podnik Lesy SR zaznamenal vlani zisk pred zdanením viac ako 4,1 milióna eur. Podarilo sa mu ho dosiahnuť aj napriek minuloročnému poklesu predaja ihličnatého dreva. TASR o tom informoval hovorca podniku Pavel Machava.

„Nepriaznivú situáciu na trhu sa nám podarilo zvládnuť vďaka viacerým opatreniam, ktoré počas roka zabezpečili pozitívny hospodársky výsledok. Patrí k nim zvýšenie cien za kvalitné listnaté drevo, nastavenie obchodnej politiky na základe dlhodobých zmlúv s dodávateľmi a odberateľmi či zvýšenie podielu tržieb z ostatných činností,“ uviedol na margo výsledkov generálny riaditeľ podniku Marian Staník.
Za posledný rok a pol došlo v dôsledku kalamity k výraznému poklesu tržieb podniku. Kým v roku 2018 predstavovali tržby za predaj dreva 216,07 milióna eur, v roku 2019 klesli o vyše 13 miliónov eur a Lesy SR tak zaznamenali najnižšiu úroveň tržieb za predaj ihličnatého dreva za posledné tri roky.
„V oblasti ihličnatého dreva aj naďalej očakávame kontinuálny pokles cien drevnej hmoty. Našou snahou je však zachovávať ceny na úrovni zodpovedajúcej vysokej kvalite dreva, ktoré na Slovensku máme, a to napriek tlaku odberateľov na zníženie cien,“ uviedol ďalej Staník.
Najväčší podiel na hospodárení podniku má predaj drevnej hmoty. Ostatnú časť výnosov tvorí najmä prenájom nehnuteľností či poľovníctvo a s tým súvisiaci predaj odstrelu zveri a zveriny.
Podnik tiež zmenil obchodnú politiku pre svojich odberateľov a dodávateľov. Predaj aktuálne realizujú na základe až päťročných obchodných zmlúv. Dodávatelia v oblasti ťažbových prác a pestovateľských činností sú po novom zazmluvnení na štyri roky, kým v minulom období dostali zmluvu len na jeden rok. Táto záruka práce im umožňuje investovať do nákladnejších strojov, vďaka čomu môže byť ich práca ekologickejšia a efektívnejšia.
Podľa hovorcu sa Lesy SR aj tento rok budú snažiť nájsť spoločný kompromis v cenovej politike spolu s odberateľmi a spracovateľmi dreva. "Napriek tlaku a požiadavkám odberateľov podnik zastabilizoval ceny listnatého dreva v roku 2020 na úrovni z roku 2019 a pomohol tak pri stabilizácii pracovných miest pre takmer 40.000 ľudí, ktorí sú zamestnaní v lesnom hospodárstve a súvisiacich odvetviach," konštatoval Machava.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down