22.08.2022 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lipicanské kone - kone kráľov a králi koní

Je už tradíciou, že Národnú výstavu hospodárskych zvierat na Agrokomplexe v Nitre otvára Národný žrebčín, š. p., Topoľčianky. Aj jej 15. ročník slávnostne 18. augusta zahájila štvorylka v podaní ôsmich jazdcov na elegantných bielych plemenných lipicanoch, testovaných v skúškach výkonnosti.

Lipican patrí medzi najstaršie kultúrne plemená koní v Európe. Jeho pôvod sa odvodzuje od starošpanielskych a starotalianskych koní. Vyšľachtený bol v dvornom žrebčíne Lipica na Slovinsku, založenom v roku 1580. Cieľom bolo vyšľachtiť elegantného, spoľahlivého a pritom skromného karosiera pre potreby cisárskeho dvora.
Najväčší rozmach v chove dosiahol v 18. storočí, keď cisár Karol IV. v roku 1735 zriadil Dvornú španielsku jazdeckú školu vo Viedni. Škola bola zameraná na výučbu a výcvik jazdeckého umenia šľachtickej mládeže. Za účelom väčšieho prispôsobenia potrebám španielskej jazdiarne sa začal intenzívnejšie zošľachťovať arabskými koňmi priamo z Arábie. Postupom času sa v lipicanskom chove používalo stále menej arabov a len kmeň siglavy sa udržal s určitou prevahou arabskej krvi. Po lipicanských žrebcoch je šesť originálnych krvných línií, a to: maestoso, favory, conversano, neapolitano, pluto a siglavy.

Ukážka slávnostného ceremoniálu - viď sekcia VIDEÁ

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 34.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down