Prvé príznaky chorôb pozorujeme už niekoľko týždňov. Je to najmä múčnatka trávová, septoriózy, ale najväčším nebezpečenstvom sú hrdze.
Hrdze na obilninách
Hrdza plevová (Puccinia striiformis) je jednobytná hrdza. Napáda najmä pšenicu, jačmeň, ovos, raž a druhy z čeľade Poaceae. Prvé prejavy sú na špičkách listov v podobe kôpok urédií, neskôr splývajú do prúžkov na oboch stranách litov. Prechádza na celé rastliny, steblá, pošvy aj zrná. Prah škodlivosti je 5 % napadnutých odnoží (vo fáze 31–45 BBCH), 15 % napadnutých odnoží s výskytom urédií ( vo fáze 49–59 BBCH).
Hrdza pšenicová (Puccinia recondita) je dvojbytná hrdza. Malé oranžové kôpky uredospór sa objavujú v období steblovania na listoch a steblách. Postupne sa zväčšuje ich počet a veľkosť, až môžu pokryť celé listy z oboch strán. Listy odumierajú a rastlina usychá. Najnebezpečnejšie je napadnutie stebla, pri ktorom je obmedzená výživa klasu. Napáda aj klasy. Šíri sa, ak je veľmi teplo. Životnosť uredospór je 2 – 12 mesiacov, prenášané sú na veľké vzdialenosti. Sú tak prispôsobivé, že často nepotrebujú na prezimovanie ani medzihostiteľa a napadnú oziminy už na jeseň z výmrvu. Hrdza pšenicová napáda len pšenicu a pýr.
Rovnako dvojbytná je aj hrdza trávová (Puccinia graminis). Tvorí podlhovasté kôpky urédií roztrúsené alebo čiarkovito v radoch na oboch stranách listov, listových pošvách a na steble, pri silnom infekčnom tlaku aj na klasoch. Hostiteľskými rastlinami sú jačmeň, pšenica, raž, ovos a trávy. Prah škodlivostije 5–15 % infikovaných odnoží vo fáze koniec steblovania (BBCH 39), 10–20 % infikovaných odnoží vo fáze koniec klasenie (BBCH 49). Nižšie hodnoty platia pre náchylné odrody.
Hrdza jačmenná (Puccinia hordei)prezimuje na výmrve, alebo na listoch ozimného jačmeňa. Malé oranžové kôpky uredospór sa objavujú v období steblovania na listoch a steblách. Postupne sa zväčšuje ich počet a veľkosť, môžu pokryť až celé listy. Listy odumierajú a rastlina usychá. Napáda jarný aj ozimný jačmeň. Hrdza jačmenná je nenáročná na teplotu, stačí jej 5°C. Optimum je 15 – 20°C a 100% vlhkosť vzduchu.
Hrdza ovsená (Puccinia coronata syn. Puccinia coronifera)napáda ovos siaty. Hrdza ovsená je dvojbytná hrdza. Vyhovujúce pre jej rozvoj a šírenie sú vlhké oblasti, slabo kyslé pôdy. Klíčenie spór je v rozmedzí 0 – 30°C. Výskyt je zriedkavejší, ale škodlivosť môže byť veľmi silná. Rozšírenie podporuje silné zastúpenie ovsa v osevnom postupe. Príznaky sú podobné ako pri hrdzi trávovej, rozlíšenie možno len pod mikroskopom.
Hrdza ražná (Puccinia recondita syn. Puccinia dispersa) je tiež dvojbytná hrdza, potrebuje medzihostiteľov. Prezimuje ako mycélium a uredospórami. Je schopná rozširovať sa aj v zime. Ideálne teploty pre šírenie sú 9 – 22°C, 100% relatívna vlhkosť vzduchu. Objavuje sa na listoch už na jeseň ako nepravidelne roztrúsené kôpky oranžových uredospór na vrchnej strane listu. Napadnuté rastliny horšie prezimujú. Jej výskyt nie je hospodársky významný.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.