23.09.2014 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľudia i nový chlieb si zaslúžia úctu

Trošku sa asi budeme opakovať, ale radi pripomenieme, že ešte sú na Slovensku regióny, v ktorých nezabúdajú na dobré zvyky. Kde vedia a ctia si zásadu, že - nech už sú podmienky, okolnosti a výsledky akékoľvek - ozajstnou korunou a definitívnou bodkou za žatevnými prácami je bilancovanie. A tak trochu aj oslava v podobe dožinkových slávností.

LEVICE. Poľnohospodári v levickom regióne túto zásadu dodržiavajú so železnou pravidelnosťou. Výnimkou nebol ani tento rok. V tretí septembrový piatok sa opäť zišli na svojich dožinkových slávnostiach. Tentoraz voľba padla na Horné Semerovce.  Hostiteľom bol tamojší poľnohospodársky podnik Agro – Semeg S3, s.r.o., Horné Semerovce.

„Žatevný veniec, vzdanie úcty a aj oldomáš neodmysliteľne patria ku koncu žatvy. Aj napriek tomu, že v súčasnosti má žatva celkom inú podobu ako mávala v minulosti,“ povedal v úvode príhovoru Ing. Milan Halmeš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach. „Som rád, že s našim tradičným bilancovaním úrody sme tentoraz zavítali do Horných Semeroviec, ktoré ležia v Hontianskej časti levického regiónu.“

Patrí sa dodať, že z hľadiska pôdno-klimatických podmienok patrí táto časť levického regiónu k tým náročnejším a tým aj k menej produkčným oblastiam.

 

Silná produkčná oblasť

 

Celkovo sú však Levice a ich širšie okolie silnou produkčnou oblasťou. Veď len ozimnú penicu tamojší poľnohospodári v tomto pestovateľskom ročníku zberali z výmery väčšej ako 31-tisíc hektárov. A veľkosti rozlohy celkom úspešne sekundujú aj hektárové úrody. K tom sa však ešte dostaneme.

Teraz sa ešte na chvíľu vrátime k podmienkam, ktoré sprevádzali uplynulý obilninársky rok.

„Uplynulá zima bola u nás asi najteplejšia za niekoľko desaťročí, a z jesene sme prakticky bez poriadnej snehovej prikrývky prešli priamo do jarí,“ konštatoval Ing. M. Halmeš.

Kým ešte pred dvomi rokmi tamojší poľnohospodári najčastejšie skloňovali slová ako „sucho, teplo a nedostatok vlahy“, tentoraz ich postihla iná krajnosť.

„Mesiac júl bol na zrážky desaťnásobne bohatší ako bol júl v roku 2013, a dokonca aj 2,3-násobne bohatší oproti dlhodobému normálu,“ povedal Ing. M. Halmeš.

Levickí poľnohospodári na základe týchto údajov - ako aj na základe viac menej veľmi vhodne rozdelených atmosférických zrážok - prišli k záveru, že ich kontinentálna klíma sa v tomto pestovateľskom ročníku ako keby priblížila ku klimatickým podmienkam, ktoré sú charakteristické skôr pre západoeurópske a prímorské krajiny.

„Nebudeme tajiť, že klimatické podmienky nám v tomto pestovateľskom ročníku dosť výrazne pomohli. A na vlastnej koži sme sa tak mohli presvedčiť, aké je to dosahovať 7- až 9-tonové úrody pšenice alebo 4- až 5-tonové úrody repky ozimnej v nemeckých či vo francúzskych podmienkach,“ dovolil si malú paralelu predseda levickej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Samozrejme, s tým rozdielom, že aplikované dávky priemyselných hnojív na jeden hektár sú u nás - na rozdiel od spomenutých krajín - o niekoľko desiatok percent nižšie... 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down