19.02.2015 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

M. Fecko navrhuje, aby obce a VÚC riešili vzťahy k pozemkom najmä zámenami

Obce a vyššie územné celky (VÚC) by mali riešiť usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom pod ich stavbami prednostne náhradnými pozemkami. Navrhuje to poslanec Národnej rady SR Martin Fecko (OĽaNO) v novele zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a VÚC. Parlament by sa mal návrhom zaoberať na marcovej schôdzi.

Fecko chce novelou spresniť proces usporiadania vlastníckych vzťahov k pozemkom pod stavbami, ktoré sa po revolúcii stali z majetku štátu vlastníctvom obcí a VÚC. Pozemky pod takýmito stavbami totiž ostali majetkovoprávne neusporiadané. "Preto existujú prípady, že stavby, ktoré boli vo vlastníctve štátu a prešli podľa osobitných predpisov na obce alebo vyššie územné celky, sú postavené na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve iných, od obce alebo vyššieho územného celku odlišných osôb," zdôvodnil.
Ako upozornil, na usporiadanie týchto vzťahov sa prijal zákon o niektorých majetkovoprávnych opatreniach. Jeho zámerom je riešiť problematiku v rámci pozemkových úprav. "Súčasné znenie zákona zároveň umožňuje obciam a vyšším územným celkom prispieť k riešeniu usporiadania dotknutých vlastníckych vzťahov formou zámeny pozemkov v ich vlastníctve," priblížil poslanec.
Fecko navrhuje prijať opatrenie, aby samosprávy mohli realizovať proces usporiadania vlastníckych vzťahov prostredníctvom pozemkových úprav až v prípadoch, ak nemajú k dispozícii náhradný pozemok na usporiadanie vzťahov formou zámennej zmluvy. Cieľom zavedenia právnej úpravy je podľa neho okrem iného prihliadať na potreby reštitúcií a usporiadania záhradkárskych osád. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. júla 2015.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down