06.06.2016 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

M. Flašíková Beňová: Malí výrobcovia sa nekalým praktikám veľkých reťazcov sami neubránia

Súčasná ochrana maloobchodníkov a malých výrobcov potravín pred nekalými obchodnými praktikami veľkých reťazcov nestačí. Ťažkosti prehlbuje aj pokračujúci neúmerný pokles cien mlieka, bravčového mäsa a s nimi súvisiacich produktov.

Nekalé praktiky veľkých obchodných reťazcov spočívajú predovšetkým vo vynucovaní si neférových zmluvných podmienok, vyhrážaní sa, či požadovaní neprimeraných zliav. "Malí výrobcovia sa im sami ubrániť nevedia. Obávajú sa totiž následného ukončenia obchodného vzťahu," priblížila europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Problém sa týka mnohých európskych štátov vrátane Slovenska. "Kričíme síce, že na pultoch predajní chceme slovenské potraviny, no v konečnom dôsledku zaváži cena. Tou však malí domáci výrobcovia nie sú schopní konkurovať donekonečna," uviedla.
Viaceré členské krajiny Európskej únie preto prijali voči nekalým praktikám veľkoobchodov konkrétne opatrenia. „Medzi ne sa zaraďuje aj Slovensko. Otázna je však predovšetkým ich efektivita. V tej máme stále čo doháňať," zdôraznila Monika Flašíková Beňová.
Témou účinného boja proti nekalým obchodným praktikám sa bude na začiatku tohto týždňového plenárneho zasadnutia zaoberať Európsky parlament. "Musíme sa zameriavať na to čo funguje. Výraznejšie obmedzenie neférových praktík veľkých reťazcov prinesie malým výrobcom možnosti investícií a udržania zamestnanosti v tomto dôležitom sektore," uzavrela.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down