09.12.2014 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maďarské obchodné združenie vidí v novele zákona hrozbu potravinárstva

Novela obchodného zákona, ktorú dnes schválil maďarský parlament, ohrozuje celý potravinársky priemysel. Novela je v rozpore so záujmami zákazníkov i zamestnancov, preto Celoštátne obchodné združenie (OKSZ) vyzvalo prezidenta Jánosa Ádera, aby ju nepodpísal.

Podľa vyhlásenia OKSZ novela, v zmysle ktorej od roku 2018 hrozí zatvorenie väčším obchodom vykazujúcim dva roky po sebe stratu, je v Európe bezprecedentná.
Novela sa nevzťahuje na novozaložené obchodné spoločnosti v prvých štyroch rokoch ich činnosti. Zmena zákona sa týka obchodov, ktoré predávajú potraviny, kozmetiku, drogistický tovar a hygienické potreby.
Podľa ministra hospodárstva Mihálya Vargu dlhodobé vykazovanie straty je v podstate nepriame zneužívanie výhody, ktorou likvidujú konkurenciu spoločnosti so silným kapitálovým zázemím. Hypermarkety takýmto spôsobom podľa ministra priebežne likvidovali malé obchodné jednotky, čo v konečnom dôsledku vplývalo aj na zvyšovanie miery nezamestnanosti v Maďarsku.
OKSZ kritizovala aj ustanovenia novely týkajúce sa predĺženia zákazu výstavby obchodných centier s rozlohou nad 400 štvorcových metrov, ktorý vyprší koncom tohto roka, ako aj nový zákaz výstavby supermarketov v tých častiach miest, ktoré sú zapísané do svetového dedičstva.
Dnes schválená novela spolu s predchádzajúcimi opatreniami vlády - rapídnym zvýšením poplatku za dohľad nad potravinami, daňou z reklamy, zákazom predaja tabaku mimo špecializovaných obchodov s koncesiou - zaťažujú potravinársky priemysel do neúnosnej miery.
Tento segment priemyslu v uplynulom období investoval do rozvoja miliardy, zamestnáva vyše 50.000 ľudí a zabezpečuje obživu desiatkam tisíc rodín, ktoré sú dodávateľmi potravinárskeho priemyslu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down