20.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maďarsko rozšírilo dočasný zákaz dovozu potravín z Ukrajiny

Maďarská vláda v stredu rozšírila dočasný zákaz dovozu potravín z Ukrajiny na med, víno, chlieb, cukor a celý rad ďalších výrobkov z mäsa a zeleniny.

Zoznam položiek bol zverejnený vo vládnom nariadení. Budapešť už v sobotu (15. 4.) oznámila opatrenia na zastavenie dovozu ukrajinského obilia, olejnín a niekoľkých ďalších produktov.
        V posledných dňoch Poľsko, Maďarsko a Slovensko zastavili dovozy obilia a ďalších potravín z vojnou zasiahnutej Ukrajiny, ktoré vyvolali pokles cien na ich trhoch a protesty miestnych farmárov.
        V máji 2022 Európska únia povolila Kyjevu prevážať svoje zásoby obilia cez územie spoločenstva po tom, ako zablokovanie plavebných ciest v Čiernom mori po ruskej invázii podnietilo celosvetovú potravinovú krízu. Významná časť produktov pôvodne určených najmä pre Afriku a Blízky východ zostáva podľa kritikov v EÚ a v členských štátoch sa predáva za dumpingové ceny.
        Vzhľadom na to, že absentuje povinnosť dodržiavať prísne produkčné pravidlá v zmysle práva EÚ, majú ukrajinské výrobky konkurenčnú výhodu, čo spôsobuje vážne narušenia vnútorného trhu, uvádza sa v nariadení maďarskej vlády.
        Rozšírené embargo bude platiť od stredy do 30. júna. Opatrenie sa nevzťahuje na tranzit spomenutých produktov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down