02.04.2014 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Majetok ľudí v Javorine je podľa Zs.Simona ohrozený, Ľ.Jahnátek to odmieta

Väčšina vlastníkov pozemkov v bývalom vojenskom obvode Javorina môže prísť o svoj majetok. Tvrdí to opozičný poslanec Mosta-Híd a bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Takúto hrozbu prináša podľa jeho slov pozmeňujúci návrh poslancov Smeru-SD k vládnemu návrhu zákona o pozemkových úpravách. Právnou normou sa poslanci Národnej rady (NR) SR zaoberajú v úvode deviateho dňa 33. parlamentnej schôdze.

"Toto riešenie je cestou do pekla," zdôraznil Simon. Najlepšie by preto podľa neho bolo vypustiť pozmeňujúci návrh zo spoločnej správy, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Zároveň sám plénu predložil svoj pozmeňujúci návrh. Ním chce ministerstvu obrany zabrániť tomu, aby mohlo predávať pozemky ľudí v bývalom vojenskom obvode Javorina, kým sa neukončia reštitúcie.
Simona v tejto snahe podporil jeho kolega z opozičných lavíc, poslanec SaS Ľubomír Galko, ktorý je bývalým ministrom obrany. Pozmeňujúci návrh poslancov strany Smer-SD je podľa jeho slov nejasný, má rôzne možnosti výkladu. Preto by ho bolo najlepšie vypustiť a prijať samostatnú právnu normu, ktorá by bola podrobená širokej diskusii.
Pozmeňujúceho návrhu poslancov Smeru-SD sa zastal šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD), ktorý je predkladateľom vládnej novely zákona. Podľa neho sa štát zákonom snaží o presný opak toho, čo Simon tvrdí. "Chceme, aby sa pozemky dostali reštituentom, ktorým boli zabraté pri príprave vojenského obvodu Javorina," zdôraznil Jahnátek. Simon podľa jeho slov zneužíva túto situáciu politicky a pýtal sa ho, prečo tento problém neriešil v čase, keď bol ministrom.
Na poslancov čakajú v priebehu dňa doteraz neprerokované body. Venovať sa budú predovšetkým poslaneckým návrhom zákonov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down