Dňa 3. novembra 2016 zorganizoval Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch v spolupráci s firmou LABRIS, s. r. o. v poradí 8. odborný seminár pod názvom “Mak siaty pre Slovensko“. Seminár bol súčasťou podujatia "Týždeň vedy a techniky na Slovensku".
Ing. Jiří Čtvrtečka zo spoločnosti LABRIS v úvode svojho vstupu predstavil odrody maku siateho zo šľachtenia Výskumno-šľachtiteľskej stanice Malý Šariš, ktoré firma Labris predávala v roku 2016 v Českej republike: „Major a Maratón sú dve nosné odrody, nasleduje Opál, Bergam a okrajovo je to Gerlach a Albín. Aktívne spolupracujeme s pestovateľmi maku, poskytujeme im aktuálne informácie a upozorňujeme na určité kritické obdobia vo vývoji maku.“ Oproti minulosti (1,5 – 1,6 kilogramu osiva na hektár) odporúča znížiť výsevok maku s cieľom redukovať počty rastlín na jednotku plochy a dosiahnuť tak vyššie úrody.
Založenie porastu maku
Odborný poradca Ing. Jan Šabatka, CSc. sa vo svojej prezentácii zameral na spracovanie pôdy pre mak: "Snahou pestovateľa musí byť veľmi dobrá štruktúra pôdy, pretože len takáto pôda umožňuje bezproblémové založenie porastu a jeho vývoj."
Potrebujeme, aby pôdne agregáty boli stabilné, čo bude v prípade obsahu organickej hmoty a optimálneho pH pôdy. Cieľom je, aby pôda zadržala maximum vody, eventuálne prebytočnú vodu bola schopná z osivového lôžka prepustiť. Pôda so zhoršenou štruktúrou zadrží až o 25 percent menej vody.Šabatka objasnil postup prípravy pôdy, ktorý začína už podmietkou po predplodine. Po vzídení výmrvu a burín s ohľadom na priebeh počasia je osvedčené ošetrenie glyfosátom. S odstupom 2 - 3 týždňov môžeme pôdu spracovať buď hĺbkovým kypričom, alebo vykonať orbu do hĺbky 18 - 25 centimetrov. Na jar, ak sa sneh plynulo roztápa, je možné založiť porast maku bez predsejbovej prípravy pôdy. Naopak, ak sa po zime vyskytnú zrážky a pôda horšie vysychá - je nutné vykonať predsejbovú prípravu pôdy. „Keď chcete mak dobre vysiať, tak bez použitia zavlačovačov. Takto vysiaty mak je v odpovedajúcej hĺbke sejby s prísunom kapilárnej vody, čo umožňuje rýchle vzchádzanie rastlín aj v prípade nedostatku zrážok,“ dodal k problematike.
Výživa a hnojenie porastov
Prof. Ing. Tomáš Lošák, PhD., Mendelova univerzita Brno: "Výživa a hnojenie je významný intenzifikačný faktor zasahujúci do celého radu oblastí."
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.