29.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mak siaty pre Slovensko

Dňa 3. novembra 2016 zorganizoval Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch v spolupráci s firmou LABRIS, s. r. o. v poradí 8. odborný seminár pod názvom “Mak siaty pre Slovensko“. Seminár bol súčasťou podujatia "Týždeň vedy a techniky na Slovensku".

Ing. Jiří Čtvrtečka zo spoločnosti LABRIS v úvode svojho vstupu predstavil odrody maku siateho zo šľachtenia Výskumno-šľachtiteľskej stanice Malý Šariš, ktoré firma Labris predávala v roku 2016 v Českej republike: „Major a Maratón sú dve nosné odrody, nasleduje Opál, Bergam a okrajovo je to Gerlach a Albín. Aktívne spolupracujeme s pestovateľmi maku, poskytujeme im aktuálne informácie a upozorňujeme na určité kritické obdobia vo vývoji maku.“ Oproti minulosti (1,5 – 1,6 kilogramu osiva na hektár) odporúča znížiť výsevok maku s cieľom redukovať počty rastlín na jednotku plochy a dosiahnuť tak vyššie úrody.

Založenie porastu maku

Odborný poradca Ing. Jan Šabatka, CSc. sa vo svojej prezentácii zameral na spracovanie pôdy pre mak: "Snahou pestovateľa musí byť veľmi dobrá štruktúra pôdy, pretože len takáto pôda umožňuje bezproblémové založenie porastu a jeho vývoj."

Potrebujeme, aby pôdne agregáty boli stabilné, čo bude v prípade obsahu organickej hmoty a optimálneho pH pôdy. Cieľom je, aby pôda zadržala maximum vody, eventuálne prebytočnú vodu bola schopná z osivového lôžka prepustiť. Pôda so zhoršenou štruktúrou zadrží až o 25 percent menej vody.Šabatka objasnil postup prípravy pôdy, ktorý začína už podmietkou po predplodine. Po vzídení výmrvu a burín s ohľadom na priebeh počasia je osvedčené ošetrenie glyfosátom. S odstupom 2 - 3 týždňov môžeme pôdu spracovať buď hĺbkovým kypričom, alebo vykonať  orbu do hĺbky 18 - 25 centimetrov. Na jar, ak sa sneh plynulo roztápa, je možné založiť porast maku bez predsejbovej prípravy pôdy. Naopak, ak sa po zime vyskytnú zrážky a pôda horšie vysychá - je nutné vykonať predsejbovú prípravu pôdy. „Keď chcete mak dobre vysiať, tak bez použitia zavlačovačov. Takto vysiaty mak je v odpovedajúcej hĺbke sejby s prísunom kapilárnej vody, čo umožňuje rýchle vzchádzanie rastlín aj v prípade nedostatku zrážok,“ dodal k problematike.

Výživa a hnojenie porastov

Prof. Ing. Tomáš Lošák, PhD., Mendelova univerzita Brno: "Výživa a hnojenie je významný intenzifikačný faktor zasahujúci do celého radu oblastí."

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down