04.04.2014 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maloobchodné tržby v ČR prudko vzrástli

Maloobchodné tržby v Českej republike vo februári vzrástli, a to najprudšie od septembra 2008, kedy pád banky Lehman Brothers odštartoval globálnu finančnú a neskôr aj hospodársku krízu. Februárové výsledky českého maloobchodu sú tak dobrou správou pre ekonomiku. Naznačujú totiž, že už pravdepodobne prekonala problémy, ktoré jej spôsobili krízy. Informovali o tom agentúra RTTNews a internetový portál Patria Online.

Z najnovších údajov Českého štatistického úradu vyplýva, že maloobchodný predaj v krajine, vrátane áut, po očistení od sezónnych vplyvov vo februári prudko stúpol, medziročne o 8,1 %. To je oveľa strmší nárast ako v januári, kedy sa tržby českých maloobchodníkov zvýšili o 6,4 %. Analytici pritom odhadovali, že sa tempo rastu maloobchodného predaja v ČR vo februári naopak spomalí na 6 %.
Motorom rastu februárových tržieb bol najmä predaj áut. Presnejšie, tržby v tomto segmente sa v sledovanom mesiaci zvýšili medziročne o 20 %. A výrazne stúpol aj predaj počítačov, tabletov a telefónov (o 9,1 %) a tiež dopyt po elektronike a domácich spotrebičoch, ktorý sa zvýšil o 5,2 %. Jediným segmentom maloobchodu, ktorý vo februári zaznamenal pokles predaja, bol odbyt farmaceutického, zdravotníckeho a drogistického tovaru.
Štatistiky tiež ukázali, že aj v medzimesačnom porovnaní maloobchodné tržby v Česku vo februári vzrástli, a to o 0,3 %. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down