05.09.2014 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malvína

Na 41. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2014 prestížne ocenenie získal aj Výskumný a šľachtiteľský ústav zemiakársky, a.s. Veľká Lomnica za Slovenskú odrodu zemiaka – Malvína; Národné poľnohospodárske a potravinárskej centrum, Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany, Výskumno-šľachtiteľská stanica Vígľaš – Pstruša za Pšenicu letnú – odrodu PS Karkulka v kategórii Rastlinná výroba a Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany za Úžitkový vzor č. 6798 – Múčnu zmes na prípravu chleba a pečiva so zvýšeným obsahom vápnika v kategórii Veda a výskum. Prinášame vám krátku charakteristiku štvorice víťazných exponátov.

Skorá odroda so žltou šupkou hľúz, s veľmi plytkými očkami a žltou dužinou určená na priamy konzum. Spolu s Meganom, Spinelou a Arlet patrí medzi štyri kľúčové odrody VŠÚZ, a.s. Veľká Lomnica a.s

Hľuzy sú vhodné najmä ako prílohové zemiaky, ale aj na prípravu pečených zemiakov a šalátov. Patria k varnému typu B, po uvarení sú pevnej konzistencie a netmavnú.

Odroda Malvina má dobrú dynamiku tvorby veľkostne a tvarovo vyrovnaných hľúz strednej veľkosti. Tvar hľúz je pravidelný a dlhooválny. Po uvarení a ošúpaní sú hľuzy prirodzene žlté, majú príjemnú zemiakovú vôňu aj chuť, strednú textúru, ktorá môže byť aj pevnejšia, v závislosti od podmienok pestovania.

Malvina je stredne odolná proti napadnutiu plesňou zemiakovou, odolná proti napadnutiu chrastavitosťou obyčajnou a stredne odolná mechanickému poškodeniu.

Výskumný ústav rozvíja aj zahraničnú spoluprácu. Zemiaky z Veľkej Lomnice by sa mali dostať prostredníctvom spoločnosti Europlant k pestovateľom aj za hranicami Slovenska v rámci celej Európy. Momentálne sú zemiaky v druhom roku testovania, či sú vhodné pre dané pestovateľské podmienky. Podľa Ing. Jozefa Pjonteka vyzerajú byť zatiaľ všetky testované odrody perspektívne. Najlepšie výsledky v tomto roku dosiahla práve Zlatým kosákom ocenená Malvina, ktorá sa v pokusoch v ČR z 50 testovaných odrôd umiestnila v prvej desiatke.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down