21.11.2013 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malým a stredným podnikom má pomáhať nový program

Malým a stredným podnikom by mal v rokoch 2014 až 2020 pomáhať nový program Európskej komisie (EK). Nesie názov COSME a bude hospodáriť s rozpočtom 2,3 miliardy eur. Má predovšetkým zlepšovať prístup malých a stredných podnikov k financiám, podporovať ich prístup na trhy či zlepšovať konkurencieschopnosť takýchto firiem.

Program sa bude financovať z rozpočtovej kapitoly inteligentný a inkluzívny rast. "Z našich údajov vyplýva, že až jedna tretina malých a stredných podnikov stále nemôže získať bankovú pôžičku v plnej výške alebo vôbec," opísala dôvody vzniku programu COSME na štvrtkovej (21.11.) tlačovej konferencii v Bratislave Katarína Jastrzembská z Generálneho riaditeľstva pre podnikanie a priemysel EK.
Z celkového rozpočtu programu vo výške 2,3 miliardy eur bude na zlepšenie prístupu k financiám pre malé a stredné podniky použitých 60%. Na zlepšenie prístupu takýchto firiem na trhy sa vynaloží 21,5% rozpočtu programu a napríklad na podporu podnikania pôjde 11%. COSME bude podnikateľom pomáhať cez úverové a kapitálové nástroje.
V prípade úverového nástroja bude EK dávať mandát Európskemu investičnému fondu, ktorý bude poskytovať záruky bankám alebo vo všeobecnosti finančným sprostredkovateľom. Na základe týchto záruk budú môcť potom napríklad banky rozšíriť ponuku úverov pre malé a stredné podniky. "Odhadujeme, že s prostriedkami z COSME budú môcť túto ponuku rozšíriť o 20 miliárd eur," vyčíslila K. Jastrzembská. Predpokladá tak, že pôžičku by mohlo takýmto spôsobom získať približne 330.000 malých a stredných podnikov.
Pri kapitálovom nástroji programu bude Európsky investičný fond investovať do rizikových kapitálových fondov. Predtým si však každý fond bude musieť skontrolovať. Komisia odhaduje, že keď privátni podnikatelia uvidia, že EK urobila kontrolu fondu, budú skôr ochotní do neho investovať. "Predpokladáme, že vďaka COSME sa rozšíri ponuka tohto rizikového kapitálu o štyri miliardy eur," dodala K. Jastrzembská.
V rámci programu COSME nie sú finančné prostriedky vyčlenené konkrétne pre jednotlivé krajiny, a teda ani pre Slovenskú republiku. "Takže bude záležať od toho, či sa slovenskí finanční sprostredkovatelia prihlásia a budú chcieť poskytovať napríklad tieto pôžičky, ktoré budú zaručené programom COSME," konštatovala K. Jastrzembská. Komisia to však podľa jej slov nechce nechať na náhodu, a preto chce v budúcom roku zorganizovať informačný deň pre finančných sprostredkovateľov na Slovensku, aby sa do programu zapojili. Na informovanie o programe sa vytvoril aj jednotný portál o prístupe k financiám. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down