27.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MAS upozorňujú na pomalý a byrokratický proces implementácie programu Leader

Iniciatíva Leader úspešne pomáha v celej Európskej únii (EÚ) rozvíjať vidiecke oblasti, len na Slovensku nie.

(tasr)Konštatuje to Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR. Zároveň upozornila, že európsky program Leader je na Slovensku tak zbyrokratizovaný, že sa takmer nedá čerpať. Ak sa nič nezmení, pri súčasnom tempe kontroly verejného obstarávania bude podľa MAS Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) len aktuálne schválené projekty kontrolovať ďalších 13 rokov.
      "Problémom sú zle nastavené procesy a prehnaná byrokracia, a to napriek tomu, že programovacie obdobie sa končí. Toto sme mali riešiť minimálne pred tromi rokmi," tvrdí predseda NS MAS Štefan Škultéty. Národná sieť MAS v prvom polroku vypísala výzvu na záchranu prístupu Leader na slovenskom vidieku. Petíciu podpísalo viac ako 1000 aktérov regionálneho rozvoja na Slovensku s cieľom urýchliť čerpanie prostriedkov. Aj preto NS MAS iniciovala ďalšie stretnutie s predstaviteľmi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a PPA.
      V rámci Programu rozvoja vidieka bolo k 30. júnu prostredníctvom MAS podaných 1889 projektov. Z tohto počtu bolo vydaných 1031 rozhodnutí o schválení projektu a z nich má 770 projektov uzatvorenú zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Verejné obstarávanie má však skontrolovaných len 140 projektov. Táto kontrola je však podľa NS MAS pre žiadateľov rozhodujúca, pretože projekt je preplatený až po jej ukončení.
      "Riadiaci orgán nám zrýchlenie procesu už tento rok prisľúbil. Realita ale sľubom ani zďaleka nezodpovedá. Nárast v počte skontrolovaných verejných obstarávaní od marca do júna 2022 predstavuje presne 20. Ak bude kontrola verejných obstarávaní takýmto tempom pokračovať ďalej, pri 1031 projektoch to potrvá takmer 13 rokov," podotkol Škultéty.
      Národná sieť MAS priblížila, že PPA navrhuje skrátenie kontroly procesu verejného obstarávania pomocou externých zamestnancov. Zrýchliť implementáciu a čerpanie zdrojov má aj nastavenie 115-dňovej lehoty, v ktorej musí PPA vydať rozhodnutie o schválení a podpísať zmluvu so žiadateľom. Podľa MAS by to však malo byť rýchlejšie. Predstavitelia NS MAS poznamenali, že proces kontroly by výrazne pomohlo urýchliť zrušenie usmernenia PPA, ktoré upravuje pravidlá a postupy zadávania zákaziek vysoko nad rámec zákona o verejnom obstarávaní.
      Manažér MAS Holeška Lukáš Pavlech zároveň zdôraznil, že predlžovaná nečinnosť riadiacich orgánov je hrozbou pre Leader a celý slovenský vidiek. Napriek tomu rokovania s predstaviteľmi MPRV a PPA oceňuje. "Je pozitívne, že hľadáme možnosti riešenia. Žiaľ, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR naše žiadosti o dialóg ignoruje a s jeho ministerkou Veronikou Remišovou (Za ľudí) sa nám od vzniku ministerstva vôbec nepodarilo stretnúť," dodal.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down