05.10.2020 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Memoriál doc. Gyarmathyho spojil chovateľov

Tradične na konci augusta hodnotíme plemenných capkov počas medzinárodnej výstavy Agrokomplex. A tak aj v roku 2020, napriek pandémii koronavírusu, sme sa opäť stretli na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

Tento raz však medzinárodná výstava nebola, a chovatelia kôz, ale aj priaznivci chovu sa stretli na výstavisku bez účasti laickej verejnosti. V poradí 8. ročník Memoriálu docenta Egona Gyarmathyho pozostával z dvoch častí - z hodnotenia plemenných capkov a z odborného seminára. Nákupný trh bol zaradený do kalendára trhov ešte minulý rok, avšak z dôvodu pandémie sme zmenili pôvodný termín na 28. augusta.

Aký bol priebeh podujatia?

Doobeda od 10:00 do 11:00 hod. boli na výstavisko privážané budúce plemenné capky, kde boli ustajnené a pred nákupným trhom zvážené. Na nákupný trh, teda na ďalšie hodnotenie boli zaradené len tie capky, ktoré spĺňali požadovanú hmotnosť. V prípade plemena bielej kozy krátkosrstej je to u capkov najmenej 32 kg (u kozičiek v rovnakom veku je minimálna živá hmotnosť 28 kg).
Samotné hodnotenie capkov začínalo na predvádzacej ploche. Bežne na veľkej predvádzacej ploche v čase konania medzinárodnej poľnohospodárskej výstavy vidia davy divákov nádherné kone, predvádzanie býkov, hodnotenie kráv či jalovíc, posudzovanie oviec a kôz. Tento raz sa štyri desiatky prítomných zúčastnili hodnotenia capkov, ktorí by mali zlepšovať populáciu kôz na Slovensku.

Prípravu katalógu, ktorý je základom na hodnotenie capkov, mali na starosti „plemenári“, teda Plemenárske služby SR, štátny podnik. Na základe podkladov boli do prvého katalógu zaradení traja chovatelia s 11 capkami. Pri uzávierke katalógu jeden z chovateľov z hodnotenia odstúpil, a tak nakoniec na nákupný trh do Nitry cestovali dvaja chovatelia a päť capkov plemien biela koza krátkosrstá a alpínska koza. V jednom prípade išlo o chovateľa z okresu Nitra a v druhom o chovateľa z okresu Dunajská Streda.

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 41.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down