16.02.2017 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Menej papierovania, viac gazdovania

Ako sa agropodnikateľom, združeným v Agrárnej komore Slovenska (AKS), darilo v minulom kalendárnom roku? Bol pre nich úspešný? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá Ing. HELENA PATASIOVÁ, predsedníčka AKS.

„Čo sa týka produkcie rastlinných komodít, úrody boli dobré, ale realizačné ceny boli na nízkej úrovni, a v niektorých prípadoch nepokryli ani náklady na ich výrobu. Špeciálna rastlinná výroba bola postihnutá jarnými mrazmi, čím farmárom vznikli ešte väčšie výpadky z úrody. Dopestovaná zelenina sa len ťažko dostáva do obchodných reťazcov priamo, realizuje sa prostredníctvom rôznych distribútorov, ktorí majú záujem stláčať nákupné ceny. Farmárom na tomto úseku by mala byť zabezpečená iná forma úľavy a podpôr, aby mali motiváciu pokračovať vo svojom podnikaní. Živočíšna výroba dlhodobo stagnuje, a stále sa znižuje počet chovateľov hospodárskych zvierat. Realizačné ceny týchto komodít sú nízke, ale okrem toho musia chovatelia čeliť aj zložitej administrácii a musia plniť sprísnené hygienické predpisy aj nad rámec EÚ. Touto problematikou sa treba okamžite zaoberať.“

Čo v súčasnosti najviac trápi agropodnikateľov, združených v AKS?

„Pre nás je nevysvetliteľné, z akého dôvodu práve regióny, patriace do produkčných oblastí, napríklad okresy Galanta a Dunajská Streda, dostali rozhodnutia o priamych platbách len na 54 percent z celkovej užívanej výmery. Týmto farmárom robí na konci hospodárskeho roku nemalé problémy platiť nájomné vlastníkom pôdy ako aj dane miestnym samosprávam. Podnikatelia sú nútení brať si úvery z bánk alebo sa zadlžujú dodávateľským firmám skrze neuhradené platby za dodané osivo či za agrochémiu. Úradníci si to možno ani neuvedomujú, ale v prípade týchto farmárov ide o holú existenciu, a preto by do konca príslušného kalendárneho roku mali dostať aspoň zálohu na priame platby. V spomenutých regiónoch sa viackrát ročne robia diaľkové snímky zeme, z ktorých vznikajú nezrovnalosti, a do GSAA bolo zaradených aj najviac nepripravených žiadateľov. My sa pýtame: Prečo? Zo strany žiadateľov o priame platby nám každodenne prichádzajú otázky,  kedy dostanú  príslušné rozhodnutia.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down