Popri Londýne, Viedni či Prahe bude mať verejné včelie úle aj Bratislava. Osadia ich na streche Starej tržnice a potom aj vo Vodárenskej komunitnej záhrade.
BRATISLAVA. Dôvodom je mestské prostredie, ktoré je vraj pre včely priaznivejšie, a ktoré nie je natoľko poznačené nevhodnými postupmi v dnešnom poľnohospodárstve.
"V mestách nájdu včely oveľa širšiu ponuku kvetov ako vo vidieckej krajine s monokultúrami," tvrdí Zuzana Špániková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré spolu so včelárom Tomášom Blaškovičom a s Alianciou Stará tržnica osadia prvý včelí úľ v meste. Podľa Z. Špánikovej sú mestské včely chované za účelom opeľovania a získavania netradičných druhov medu, ako je gaštanový či mätový, ale aj kvôli záchrane včelstva.
Už po niekoľko rokov je v celom svete pozorovaný veľký úhyn včiel. Môže za to používanie pesticídov, geneticky modifikovaných rastlín, klimatické zmeny a choroby včiel, tvrdí koordinátorka projektu mestských včiel v Bratislave Petra Ježeková zo Živice. Včely pokladá za najdôležitejšie opeľovače kultúrnych aj divo rastúcich rastlín. Bez nich by podľa nej malo v Európe problém rozmnožiť sa a prežiť približne 20 000 druhov rastlín. Prejavilo by sa to vraj na 76 percentách európskej produkcie potravín.
Na „zavádzanie mestských včiel“ získala Živica podporu vďaka švajčiarsko-slovenskému projektu Nevyšliapanou cestou. Jeho cieľom je do miest priniesť fungujúce aktivity, týkajúce sa života šetrného voči environmentu. Po Bratislave plánujú mestské úle osadiť aj vo Zvolene.
(tasr)