17.06.2014 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mestské včely

Popri Londýne, Viedni či Prahe bude mať verejné včelie úle aj Bratislava. Osadia ich na streche Starej tržnice a potom aj vo Vodárenskej komunitnej záhrade.

BRATISLAVA. Dôvodom je mestské prostredie, ktoré je vraj pre včely priaznivejšie, a ktoré nie je natoľko poznačené nevhodnými postupmi v dnešnom poľnohospodárstve.
"V mestách nájdu včely oveľa širšiu ponuku kvetov ako vo vidieckej krajine s monokultúrami," tvrdí Zuzana Špániková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré spolu so včelárom Tomášom Blaškovičom a s Alianciou Stará tržnica osadia prvý včelí úľ v meste. Podľa Z. Špánikovej sú mestské včely chované za účelom opeľovania a získavania netradičných druhov medu, ako je gaštanový či mätový, ale aj kvôli záchrane včelstva.
Už po niekoľko rokov je v celom svete pozorovaný veľký úhyn včiel. Môže za to používanie pesticídov, geneticky modifikovaných rastlín, klimatické zmeny a choroby včiel, tvrdí koordinátorka projektu mestských včiel v Bratislave Petra Ježeková zo Živice. Včely pokladá za najdôležitejšie opeľovače kultúrnych aj divo rastúcich rastlín. Bez nich by podľa nej malo v Európe problém rozmnožiť sa a prežiť približne 20 000 druhov rastlín. Prejavilo by sa to vraj na 76 percentách európskej produkcie potravín.
Na „zavádzanie mestských včiel“ získala Živica podporu vďaka švajčiarsko-slovenskému projektu Nevyšliapanou cestou. Jeho cieľom je do miest priniesť fungujúce aktivity, týkajúce sa života šetrného voči environmentu. Po Bratislave plánujú mestské úle osadiť aj vo Zvolene.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down