25.03.2019 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimoriadne kontroly poľského mäsa sa v ČR zatiaľ nekončia, Praha čaká na záruku

Česko malo v pondelok zrušiť mimoriadne opatrenia, na základe ktorých musia dovozcovia hovädzieho mäsa z Poľska nechať mäso na vlastné náklady vyšetriť na salmonelu. Podľa ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana sa však stále čaká na písomnú záruku z Poľska, že krajina skutočne prijala všetky prisľúbené opatrenia. Preto sa kontroly mäsa zatiaľ nerušia, uviedol server novinky.cz.

"Musím potvrdiť, že mimoriadne veterinárne opatrenia sa v tejto chvíli nekončia, pretože z poľskej strany nemáme žiadne informácie. Čakáme, až nám poľský minister pošle zoznam opatrení, ku ktorým sa zaviazal. Až na ich základe môžeme začať s rušením mimoriadnych veterinárnych kontrol," povedal Toman v pondelok ráno pre Český rozhlas Rádiožurnál.
Ako dodal, dohoda je taká, že Poľsko bude Českú republiku a Európsku komisiu písomne informovať, ako splnilo svoj záväzok, ktorý potvrdilo listom v predchádzajúcich týždňoch. "Ak bude splnený a ak všetko bude podľa dohody, začneme s rušením mimoriadnych opatrení. Predpokladám, že túto informáciu počas dnešného dňa dostaneme," uviedol Toman.
Podľa ministra ide najmä o dodržanie sľubu, že Poľsko pošle výsledky kontrol z tamojších bitúnkov, potvrdenie o zavedení opatrenia, že veterinárny dozor nebude delegovaný na súkromných veterinárov, či o splnenie záväzku ohľadne registračných opatrení. Kontroly bitúnkov sa v Poľsku mali skončiť do pondelka.
Na zrušenie plošných kontrol mäsa vyzvala Európska komisia Českú republiku koncom februára. Kontroly platia od 20. februára. Česko ich zaviedlo po náleze salmonely v približne 700-kilogramovej zásielke hovädzieho z Poľska a predchádzajúcich nedostatočných informáciách o dovoze mäsa z bitúnku v Mazovskom vojvodstve, kde sa zabíjali choré kravy. Neskôr sa našla salmonela v hydinovom mäse z Poľska.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down