04.06.2018 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimovládky nesúhlasia s návrhom novej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ

Mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko ani Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) nesúhlasia s návrhom novej spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorý v piatok predstavila Európska komisia. Ten prenáša rozhodovanie o agrodotáciách do rúk členských krajín, a teda podľa organizácií nezaručuje výdavky na ochranu biodiverzity. Znižuje tiež celkové výdavky na životné prostredie.

"Návrh Európskej komisie nezaručuje skoro žiadnu ochranu životného prostredia, zdravia a klímy," komentuje návrh Katarína Juríková z Greenpeace Slovensko. Organizácii prekáža aj to, že sa nová politika nevenuje dôsledkom intenzívnej produkcie živočíšnych a mliečnych výrobkov na životné prostredie a zdravie ľudí.
"Reforma je založená na viere, že ciele EÚ budú naplnené tak, že členské krajiny dajú prednosť verejnému záujmu pred záujmami agro-lobistických skupín," pridáva sa vo svojom vyhlásení SOS/BirdLife Slovensko. Posledných 20 rokov podľa nich ukázalo, že keď majú ministri poľnohospodárstva na výber, preferujú záujmy úzkych skupín.
"Udalosti posledných mesiacov na Slovensku ukazujú, že nastavenie SPP je nefunkčné. Neslúži farmárom, životnému prostrediu a spoločnosti ako takej. Namiesto poskytovania financií malej skupine veľkofariem sa musia podporovať farmy a farmári, ktorí produkujú zdravé lokálne jedlo a vracajú život späť na vidiek,” pridáva sa ku kritike Juríková.
Mimovládky tiež pripomínajú, že do spoločnej poľnohospodárskej politiky putuje 500 miliárd eur z verejných zdrojov, preto by mala eurokomisia prihliadnuť aj na názor verejnosti. "Komisia týmto návrhom prevalcovala a odignorovala hlasy viac ako 255.000 občanov, ktorí v konzultácii Európskej komisie požadovali radikálnu reformu, kde dokonca aj väčšina farmárov vyjadrila názor, že poľnohospodárska politika nerobí dosť pre ochranu životného prostredia," upozorňuje SOS/BirdLife Slovensko.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down