20.02.2014 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minister rokoval so zástupcami obchodných reťazcov

Potravinová sebestačnosť Slovenska na úrovni 80 percent a zníženie počtu nedostatkov - to boli hlavné témy stredajšieho (19.2.) rozhovoru ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka s predstaviteľmi obchodných reťazcov Billa a Tesco.

Slovenskí spotrebitelia v poslednom období prejavujú stále väčší a väčší záujem o slovenské potraviny. Tie sú totiž pod 24 hodinových dohľadom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, a teda sú kvalitné a bezpečné. Na pultoch obchodných reťazcov ich však stále nie je dostatočné množstvo.

„V prípade reťazca Billa je podiel predaja potravín pôvodom zo Slovenska za II. polrok minulého roka 45 %, v prípade Tesca ide v rovnakom období o 48,1 % podiel,” konštatovala generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva a obchodu Zuzana Nouzovská.

Predstavitelia oboch reťazcov sľúbili zmeny vo fungovaní svojich prevádzok. „Nemáme záujem o predaj tovaru po dátume spotreby, či poškodzovanie spotrebiteľa. Myslíme to vážne a chceme znižovať nedostatky a, samozrejme, zvyšovať predaj slovenských výrobkov,” povedal finančný riaditeľ spoločnosti Billa Tomáš Staňo.

V podobnom duchu sa niesli aj vyjadrenia predstaviteľov Tesca. „Vidíme veľký prienik v tom, čo chce ministerstvo a aké sú naše plány. Určite máme záujem o vzájomnú spoluprácu,” podotkol Martin Dlouhý, generálny riaditeľ Tesco na Slovensku.

Na našom území sa dnes predáva cez obchodné reťazce 87 % potravín. Ministerstvo pôdohospodárstva má záujem o kooperáciu, a nie o konfrontáciu. Obchodným reťazcom preto minister Ľubomír Jahnátek podáva pomocnú ruku. „Ponúkli sme reťazcom seminár o novej Spoločnej poľnohospodárskej politike, aby si vedeli nastaviť svoju obchodnú politiku, nábehové krivky, aby sa princípy novej SPP a koncepčné zámery ministerstva premietli aj na pultoch obchodných reťazcov. Zároveň sme im predstavili možnosť získať granty na preškolenie zamestnancov, či konzultácie s veterinármi, alebo priamo z ministerstvom”.

Ministerstvo si uvedomuje, že zámer zvýšenia potravinovej sebestačnosti úzko súvisí so zvyšovaním podielu predaja domácich potravín na slovenskom trhu, čo reálne nie je možné dosiahnuť bez spolupráce so všetkými úrovňami maloobchodu na Slovensku. Minister pôdohospodárstva preto predstavil reťazcom aj návrh Memoranda o spolupráci pri zvyšovaní bezpečnosti a kvality ponúkaných potravín a pri zabezpečení potravinovej suverenity Slovenska. Predstavitelia reťazcov sa v zhodli s Ľ. Jahnátkom, že pre obe strany, ale hlavne pre spotrebiteľa bude podstatne prínosnejšia aktívna vzájomná spolupráca, a nie vzájomná konfrontácia. (MPRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down