18.05.2016 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerka pôdohospodárstva sa zúčastnila na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná sa v utorok 17. mája zúčastnila zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli. Rezonovali najmä téma kompenzácií pre ovocinárov, ale aj kritická situácia na trhu s mliekom.

"Na poľnohospodárov je dlhodobo kladený obrovský tlak. Popri zložitej situácii na trhoch, ktorá panuje už dlhšie obdobie, trápia slovenských prvovýrobcov aj výkyvy počasia," uviedla vo svojom vystúpení ministerka Gabriela Matečná. Slovensko bolo podľa nej zasiahnuté silnými jarnými mrazmi a snehom, ktoré sa v takejto intenzite nevyskytli za posledných 65 rokov. Slovenská delegácia sa pridala ku skupine, kde je aj Česká republika, Rakúsko či Slovinsko, ktorá žiadosť o kompenzácie pre ovocinárov predostrela eurokomisárovi pre poľnohospodárstvo Philovi Hoganovi. Európska komisia sa bude týmto problémom zaoberať a možno to bude riešiť bilaterálnymi rokovaniami s každou krajinou. "Potrebujeme spoločné opatrenia na úrovni EÚ a nie opatrenia na národnej úrovni, ktoré by mohli viesť v dlhodobom horizonte k obnove národných poľnohospodárskych politík," uviedla ministerka Matečná.
Dôležitou témou, ktorú slovenská ministerka pôdohospodárstva predostrela, je kritická situácia na trhu s mliekom. Pokiaľ sa nepodarí zastaviť súčasný trend v nízkych cenách, hrozí, že slovenskí chovatelia budú čeliť existenčným problémom a veľká väčšina pristúpi k likvidácii stavov dojníc a prvovýroby mlieka. "V tejto chvíli je kľúčové vyslať jasný signál v podobe cielenej mimoriadnej podpory pre poľnohospodárov," vyhlásila ministerka Matečná. Na jej rozdelenie by mali byť prijaté presné objektívne kritériá, zohľadnené by mali byť aj škody spôsobené nedávnymi klimatickými podmienkami. Ministerstvo zastáva názor, že opatrenia by mali byť prijaté na základe dôkladnej analýzy situácie a výsledná podpora by mala byť adresná a efektívna. Ministerka je však toho názoru, že by nemala byť použitá krízová rezerva. "Spoločná poľnohospodárska politika by sa tiež v žiadnom prípade nemala zvrhnúť na súťaž v tvorivosti národných vlád, ako si podporiť svojich poľnohospodárov," dodala Matečná.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down