Ministri poľnohospodárstva EÚ sa stretli vo francúzskom Chambord, aby počas neformálneho stretnutia prediskutovali budúcnosť spoločnej poľnohospodárskej politiky.
CHAMBORD. Ministri sa zhodli na potrebe zachovania charakteru poľnohospodárskej politiky ako spoločnej politiky. O to viac, že v poslednom období čelia poľnohospodári naprieč Európe vážnym problémom, či už v oblasti vývinu na agrárnych trhoch, alebo v dôsledku prudkých výkyvov počasia. Budúca spoločná poľnohospodárska politika má byť silná, dostatočne ambiciózna a schopná rýchlo reagovať na krízy, čo potvrdzuje aj vývin za posledné obdobie. Ukázalo sa, že kľúčovým je posilnený spoločný prístup. Potrebné je pokračovať aj v jej zjednodušovaní v záujme jej lepšej zrozumiteľnosti a prístupnosti poľnohospodárom. Referendum vo Veľkej Británii ukázalo, že je veľa otvorených otázok, na ktoré bude potrebné nájsť odpovede.
„Netreba zabúdať, že poľnohospodár sa stará aj o naše zdravie a participuje na krajinotvorbe, čím poskytuje aj verejnoprospešné služby,“ uviedla počas diskusie Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Je na nás, aby sme sa dohodli, aká bude orientácia spoločnej poľnohospodárskej politiky v budúcnosti. Je však preto potrebné, aby sme vedeli, čo máme spĺňať, aké ciele má poľnohospodárstvo a aké úlohy bude musieť plniť poľnohospodár. Spoločnú poľnohospodársku politiku považujem za veľmi účinný nástroj, ktorý môže byť vzorom pre ostatné odvetvia.“
Cieľom neformálneho stretnutia v dňoch 1. - 2. septembra, ktoré zvolal minister poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva Francúzskej republiky Stéphane Le Foll, ako povedal: „nebolo rozhodnúť, ale vytýčiť cestu budúcej spoločnej poľnohospodárskej politike.“ Ako z pozície hostiteľskej krajiny avizoval, najbližšie sa ministri stretnú na tradičnom neformálnom zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva (AGRIFISH) 12. - 13. septembra v Bratislave, kde sa budú venovať problematike spravodlivejšieho rozdelenia pridanej hodnoty naprieč potravinovým reťazcom v prospech producentov.
(tasr)