Ministri poľnohospodárstva členských krajín EÚ sa v rámci zasadnutia v Luxemburgu v pondelok stretli so ich americkým rezortným kolegom Tomom Vilsackom. Upozornili ho, že členské štáty EÚ sú nespokojné, pretože nemajú žiadne informácie o priebehu rokovaní o Transatlantickej dohode USA a EÚ o voľnom obchode (TTIP).
BRUSEL. Pre TASR to v telefonickom rozhovore potvrdil minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.
"Bolo to dôležité stretnutie, lebo je kritika na spôsob rokovania o tejto dohode vzhľadom na to, že už bolo päť stretnutí, ale členské štáty nemajú o ich výsledku žiadne konkrétne informácie," zdôraznil Ľ. Jahnátek.
Dodal, že európski ministri svojmu kolegovi z USA naznačili nespokojnosť, že rokovania o TTIP prebiehajú v utajenom režime. Rada ministrov podľa neho upozornila, že producenti z krajín EÚ majú právo vedieť, čo ich čaká, ak by k tejto dohode s USA nakoniec došlo.
"Jedna z našich požiadaviek bola, aby sa čiastočne odkryli výsledky rokovaní, aby členské štáty boli priebežne informované, a spomenuli sme naše základné línie, za ktoré skoro žiaden členský štát nehodlá ustúpiť," povedal Ľ. Jahnátek.
Medzi požiadavky, ktoré sú pre agrárny sektor EÚ neprijateľné, patrí najmä otázka geneticky modifikovaných potravín, zabezpečenie tvrdých fytosanitárnych opatrení, kvalita potravín podľa európskych štandardov a nepoužívanie antibiotík a hormónov ako základnej metódy pri chove zvierat.
Americkému ministrovi, ktorý mal v utorok v Bruseli rokovať aj s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Dacianom Ciološom, bolo naznačené, že EÚ odmietne ustúpiť zo štandardov, ktoré slúžia na ochranu európskych občanov.
T.Vilsack ministrom z krajín EÚ pripomenul, že ak TTIP nebude pre USA výhodná, tak ju Kongres odmietne, na čo Rada ministrov odpovedala, že to isté platí aj zo strany EÚ, ak táto dohoda nebude vyrovnaná alebo ak bude pre krajiny EÚ nevýhodná. V tom prípade ju odmietne Európsky parlament a tiež národné parlamenty členských štátov EÚ.
Ľ.Jahnátek pripomenul, že podobná dohoda medzi EÚ a Kanadou sa rodila štyri roky, a dodal, že niektorí jeho rezortní kolegovia požadujú, aby bola TTIP rozdelená na niekoľko kôl, a aby po každom kole by bol určitý čas na prieskum, či je to výhodné pre obe strany.
JAROMÍR NOVAK, spravodajca TASR