11.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minuloročná úroda cukrovej repy bola o 10 percent vyššia ako štandardne

Minuloročná úroda cukrovej repy bola na Slovensku asi o 10 percent vyššia, ako býva štandardne.

Na Slovensku býva štandardná úroda asi 62 ton z hektára. Počas štvrtkovej návštevy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v spoločnosti Považský cukor v Trenčianskej Teplej to povedal predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.
        "Cukrová repa je špeciálna plodina. Seje sa v marci a v apríli, začína sa zbierať v septembri, zvyčajne sa zozbiera do konca novembra. V minulom roku sa kvôli zrážkam vyorávala ešte v decembri, dokonca sa zbiera ešte aj teraz," doplnil Kovács.
        Ako doplnil, cukrová repa je špeciálna plodina i preto, že pestovatelia ju nevedia dodať inde ako do dvoch slovenských cukrovarov. Nedá sa ako jačmeň či kukurica predať niekde inde.
        "Na výmere 22.500 hektárov, čo je len 1,2 percenta z celkovej poľnohospodárskej pôdy na Slovensku, dokážeme vyprodukovať ročne 1,2 až 1,5 milióna ton cukrovej repy. Vyrobí sa z nej 180.000 až 200.000 ton cukru, čím je zabezpečená úplná sebestačnosť Slovenska," zdôraznil Kovács.
        Ak podľa neho vláda zabezpečí pestovateľom a spracovateľom cukrovej repy minimálne do roku 2027 podporu podľa strategického plánu a ochranu trhu pred dovozom cukru, pestovatelia cukrovej repy garantujú plnú sebestačnosť Slovenska a udržanie asi 3000 pracovných miest.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down