28.11.2014 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladí farmári budú musieť zaťažiť hektár pôdy od SPF aspoň 0,4 VDJ

Zaťaženosť živočíšnou výrobu na pôde prenajatej mladými farmármi od Slovenského pozemkového fondu (SPF) nebude môcť klesnúť počas celej doby nájmu pod úroveň 0,4 veľkej dobytčej jednotky (VDJ)/hektár (ha). Vyplýva to z návrhu novely nariadenia vlády o podmienkach prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností SPF, ktorú do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Alternatívou k dodržiavaniu minimálnej miery zaťaženosti pôdy VDJ bude podľa návrhu novely nariadenia aj vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby, a to aspoň na 50 % výmery pôdy, ktorú si oprávnený žiadateľ prenajme od SPF. Na tento účel bude mať žiadateľ uzatvorenú zmluvu s pozemkovým fondom v trvaní najmenej 10 rokov.
Vykonávaná špeciálna rastlinná výroba by mala mať podľa nariadenia formu intenzívneho pestovania s následným umiestnením produktov alebo výrobkov na trh. Špeciálnymi plodinami sa podľa MPRV rozumejú zelenina, okopaniny, strukoviny, liečivé, aromatické a koreninové rastliny, pseudocereálie, mak, ľan a konopa.
Nariadenie vlády má nadobudnúť účinnosť 15. januára 2015. "Takto navrhovaná účinnosť je potrebná, pretože koncom roku 2014 končí približne 75 % nájomných zmlúv SPF a nové zmluvy by sa mali s poľnohospodármi uzatvárať aj za nových podmienok," dodalo ministerstvo pôdohospodárstva v dôvodovej správe k návrhu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down