17.02.2017 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladí farmári sú aktívni

Združenie mladých farmárov na Slovensku zorganizovalo ďalšie stretnutia Klubov mladých farmárov. Prvé sa uskutočnilo 10.-11. februára vo Veľkom Mederi a druhé ide za mladými na východ republiky – mladí farmári sa stretnú 24.-25. februára v Drienici.

Aj keď čas rýchlo beží, sme pomaly v polovici programovacieho obdobia 2014-2020 a tak veľmi očakávaná podpora mladých farmárov z prostriedkov Európskej únie ešte stále nie je realitou, mnohí mladí ľudia, ktorí už podnikajú, alebo vidia svoju budúcnosť v poľnohospodárskom sektore, nesedia so založenými rukami. Na stretnutiach Klubov mladých farmárov je vždy vidieť veľký záujem o odborné aj praktické informácie, živé diskusie, aj vzájomné vymieňanie si tých najcennejších – vlastných skúseností. Tí, ktorí sem prídu to so svojím podnikaním v poľnohospodárstve myslia vážne.

Vo Veľkom Mederi mali možnosť dozvedieť sa o možnostiach financovania svojho podnikania, poistenia plodín, budov či zvierat, o význame zlepšovania pôdnej štruktúry, porovnávalo sa ekologické hospodárenie s konvenčným.

Na stretnutie s mladými farmármi si vo svojom plnom pracovnom programe našiel čas štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriel Csicsai, ktorý im odporúčal, aby rozmýšľali hlavne nad finalizáciou svojich produktov a združovaním sa, aby aj z menších výmer dokázali získať čo najviac.

Pracovníci štátneho podniku Hydromeliorácie poskytli informácie o povinnostiach pri využívaní povrchových aj podzemných vôd na zavlažovanie. Pri odberoch z oboch zdrojov sa platí až za odber nad 50 000 m3 ročne, čo možno mnohí malí a mladí farmári nevedeli. Boli upozornení však aj na to, že sadzby platieb sa stanovujú podľa účelu použitia vody, čo pri jej využití na účely zavlažovania predstavuje 0,001 EUR za m3, pri odberoch na ošetrovanie hospodárskych zvierat je to 0,0232 Eur/m3. Preto pri odbere na oba účely je potrebné mať samostatné merače, ináč poľnohospodár zaplatí vyššiu sadzbu.

Viac sa dočítate v 7. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down