17.06.2016 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladí farmári u nás, aj u susedov

Združenie mladých farmárov na Slovensku ASYF zorganizovalo počas obidvoch dní konania Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou odborné semináre pre mladých farmárov aj so zahraničnou účasťou kolegov z Maďarska a Českej republiky.

Predseda ASYF Bálint Pém k obsahu seminárov aj k súčasnej situácii uviedol: „Naša prvá účasť na CDP bola v znamení seminárov a informácií pre mladých farmárov, pretože tento rok bude pre nich veľmi turbulentný. Po prvýkrát budú mladí farmári na Slovensku podporení v začiatkoch svojho podnikania. Podľa našich informácií bolo predložených takmer 2090 žiadostí. Peniaze na podporu sú pre 600 z nich. Nastavenie podmienok je pre mladých farmárov veľmi náročné, nakoľko by mali vlastne rozbehnúť svoje podnikanie v takých oblastiach poľnohospodárstva, kde to už skúsení poľnohospodári vzdali. Problémy väčšinou nie sú výrobné, ale hlavne odbytové, trhové a k tomu sa pridávajú extrémne výkyvy počasia. Ako je ale vidieť, záujem je veľký. Touto výzvou však budú vyčerpané všetky finančné prostriedky, ktoré boli pre mladých farmárov naplánované do roku 2020.  Zostávajú ešte necelé štyri roky a ďalšia výzva by sa mohla zrealizovať iba v prípade, že by sa našli nejaké rezervné zdroje, čo je len na rozhodnutí Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Na seminári sme počuli, že v Čechách nastavili peniaze na štyri výzvy, čiže počas nasledujúcich štyroch rokov budú každoročne vypisovať jednu výzvu, ročne pre 260 žiadateľov, pričom v prvej výzve bolo trojnásobné prevýšenie počtu žiadostí. V Maďarsku prvú výzvu ešte len pripravujú.“

 

Tak v Maďarsku, ako aj v Českej republike majú skúsenosti s podporou mladých farmárov už z predchádzajúceho programovacieho obdobia. Aké sú tieto skúsenosti, a ako sa z nich poučili sme sa opýtali zástupcov ich organizácií z obidvoch republík. V tomto vydaní prinášame skúsenosti z Maďarska, ktoré nám sprostredkoval podpredseda maďarského Združenia mladých farmárov AGRYA, Dr. Miklós Weisz.

VIac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 24.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down