
Na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre sa 28. apríla konal odborný seminár s názvom Mlieko a syry - vývoj, spotreba, benefity, ktorý zorganizovala Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied (SAPV).
Ako uviedol prof. Jozef Golian, predseda SAPV a pedagóg na Ústave potravinárstva Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU, podujatie zamerané na prezentáciu stavu syrárstva vo svete a trendy v mliekarenskej gastronómii bolo venované Ing. Karolovi Herianovi, CSc., nestorovi slovenského mliekarenstva a syrárstva, ktorý nás opustil v decembri minulého roka.
Mlieko a mliečne výrobky
O tom, aká je svetová výroba a spotreba mlieka a syrov informoval Ing. Jiří Kopáček, CSc., predseda Českomoravského svazu mlékárenského, uznávaný syrársky odborník.
„Vlani sme po prvýkrát v histórii ľudstva prekonali hranicu jedného bilióna litrov mlieka, ktoré sa za rok vyrobí na našej planéte. Z toho priemerná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v hodnote mliečneho ekvivalentu (pri počte 8,2 miliárd obyvateľov) predstavovala zhruba 121 kg na jedného obyvateľa,“ konštatoval odborník s tým, že približne polovica svetovej produkcie mlieka sa konzumuje vo forme tzv. neformálnej spotreby (na rodinných farmách). Výroba mlieka sa vyvíja rovnomerne a jeho spotreba každým rokom stúpa o 2,2 percentá.
Podľa jeho slov, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov v množstve minimálne 220 kg na osobu za rok, avšak na Slovensku túto hodnotu stále nedosahujeme. Vlani sa u nás spotrebovalo v priemere 190 kg mlieka a mliečnych výrobkov na obyvateľa. Pre porovnanie: v Českej republike táto spotreba dosiahla hodnotu 260,9 kg na osobu a naďalej rastie; priemerná spotreba v Európe je vyše 280 kg na osobu a rok.
„Hoci sme na tom lepšie ako Slovensko, na priemer EÚ nám chýba ešte asi 10 kg, čo je dané významne vyššou spotrebou syrov v západoeurópskych krajinách. Výroba každého jedného kilogramu syra znamená spotrebu ďalších 10 litrov mlieka,“ uviedol Jiří Kopáček.
Výroba syrov
Rovnako ako rastie svetová výroba mlieka, kontinuálne rastie aj svetová výroba syrov. Syry sa na celkovej spotrebe mlieka podieľajú 13 percentami, a sú jednoznačne dôležitou základnou potravinou.
V roku 2024 sa vo svete priemyslovo vyrobilo 24,4 miliónov ton syra (štatistika 55 krajín); podľa FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je odhad celkovej svetovej výroby syrov, vrátane tavených asi 27 mil. ton. Z tohto objemu možno odvodiť priemernú spotrebu syrov na svete vo výške 3,3 kg/osobu - ide o prírodné syry vyrobené z kravského mlieka priemyselným spôsobom, čo je 90 % z celkovej výroby prírodných syrov. Nie sú v tom zahrnuté syry z farmového spracovania a syry z iných druhov mliek, ani výroba tavených syrov.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 21.