21.02.2024 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mlyny združené v SSM podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov

Mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM) podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov.

Vedenie EÚ a najmä tamojší byrokrati si musia uvedomiť, že sú tu preto, aby umožnili poľnohospodárom a potravinárom produkovať potraviny čo najefektívnejšie, najmodernejšie a najekologickejšie a nie preto, aby im stavali neustále nové a nové administratívne bariéry. Uviedol to generálny sekretár SSM Milan Lapšanský.
        "Európska únia je najväčším výrobcom potravín na svete a zároveň aj ich najväčším dovozcom. Tieto dva fakty si v kontexte ochrany životného prostredia úplne odporujú. Na jednej strane EÚ zavádza najprísnejšie environmentálne regulácie na svete a na druhej podporuje dovoz komodít či potravín z krajín, ktoré žiadne environmentálne regulácie nedodržiavajú. V EÚ si pritom vieme vyrobiť dostatok potravín vo vysokej kvalite. Nadôvažok pred uhlíkovou stopou, ktorú importované potraviny dovážané cez pol sveta spôsobujú, si bruselskí úradníci zatvárajú oči a hrnú sa do podpisov nezmyselných medzinárodných obchodných zmlúv, aby ju ešte viac podporili. S týmto vôbec nemôžeme súhlasiť," spresnil Lapšanský.
        Pripomenul, že slovenské mlyny sú významnými partnermi poľnohospodárov, ktoré každoročne spotrebujú viac ako 405.000 ton pšenice a 17.000 ton raže zo slovenských polí. Taktiež od nich odoberajú cez 8000 ton menej tradičných plodín, ako sú ovos, pohánka či špalda.
        "Slovenskí mlynári zároveň nemôžu súhlasiť ani s dvojtvárnou politikou EÚ. Tá na jednej strane urputne bojuje za ochranu vnútorného trhu, ak ide o členské krajiny. Ak však ide o nečlenské krajiny, ako je Ukrajina, otvorí pre ňu spoločný trh bez akýchkoľvek obmedzení a bez ohľadu na dôsledky. Doslova nekontrolovaný dovoz pšenice z Ukrajiny likviduje aj slovenských poľnohospodárov, a tým ohrozuje poslednú kompletnú vertikálu výroby potravín mlynsko-pekárskeho sektora v našej krajine," zdôraznil.
        Navyše, úradníci v Bruseli podľa neho dlhodobo odmietali počúvať poľnohospodárov zo strednej a východnej Európy a uši nastrčili až pred voľbami. "Vo svetovej konkurencii úspešná EÚ, založená na rovnocennom partnerstve členských krajín, takto ďalej fungovať nemôže. Dozrel čas na zásadnú reformu jej byrokratického aparátu. EÚ ma podporovať výrobu kvalitných potravín pre vlastných obyvateľov, nie v jej produkcii brániť a vymýšľať spôsoby dovozu potravín z tretích krajín," dodal generálny sekretár SSM.
        Slovenská spoločnosť mlynárov združuje výrobcov múky a mlynských krmív z celého Slovenska. Má šesť členov vo viacerých regiónoch Slovenska. Zamestnáva takmer 500 pracovníkov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down