21.04.2020 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderné technológie pre zdravý vinohrad (I.)

Už tradične v historickom kaštieli v Oponiciach sa vo februári 2020 stretli pestovatelia viniča hroznorodého takmer z celého Slovenska. V centre pozornosti vinohradníckeho semináru, ktorý usporiadala spoločnosť RWA SLOVAKIA, bola problematika vápnenia pôd vo vinohradoch a riešenia ochrany viniča od renomovaných spoločností Bayer, BASF, Syngenta a ADAMA.

Exkluzívna ponuka

Mgr. Patrik Ciklaminy, produktový manažér spoločnosti RWA SLOVAKIA, informoval o nadviazaní spolupráce so združením spracovateľov mletého vápenca v Rakúsku so 70. ročnou tradíciou, v ktorom je približne 10 členov.

Z produktov pre ekologické a efektívne pestovanie rastlín predstavil Symbiom® na báze mykorhíznyh húb, ako ideálne riešenie pre podporu viniča pri jeho výsadbe. Z osvedčených prípravkov vyzdvihol Humac Agro s využitím pri zúrodňovaní pôd na báze uhlíka.

Kvapalné koncentráty živín LEBOSOL sú určené tým pestovateľom, ktorí sa rozhodnú namixovať si živiny podľa požiadaviek konkrétneho porastu.

Z kategórie univerzálnych hnojív je ROKOHUMIN, listové hnojivo s biostimulačnou zložkou registrované tiež  do ekologického systému hospodárenia.  Podobne listové hnojivo na báze spracovaných morských rias – ALGAVIT.

V minulom roku bolo do praxe zavedené precízne vzorkovanie pôdy s využitím už vlastného, nového mobilného hydraulického zariadenia, ktoré v tomto roku bude k dispozícii aj pre východné Slovensko. Je ideálne pre vzorkovanie pôdy vo vinohradoch až do hĺbky 60 centimetrov.

S dôrazom na prevenciu

„Z hľadiska zrážok minulý rok v porovnaní s rokom 2018, nebol pre vinič až taký stresový, netrpel suchom a ani nedostatkom vody,“ uviedol Ing. Petr Příkazský zo spoločnosti Bayer a poukázal na viaceré choroby, ktoré napádali vinič. Z nich sa vo väčšej miere vyskytovala čierna škvrnitosť a múčnatka viničová. Vo vinohradoch na Slovensku, taktiež aj na Morave sa taktiež vyskytla Esca, čo je súbor chorôb dreva viniča, ktoré postihujú cievne zväzky a spôsobujú predčasné odumieranie kmienkov viniča. Ako uviedol P. Příkazský, niektoré odrody sú na uvedené ochorenie náchylnejšie, napr. cabernet sauvignon. Na viniči sa tiež vyskytoval stolbur so špecifickými príznakmi ochorenia na listoch. Zástupca spoločnosti upozornil, že niektoré odrody, ako napr. chardonnay a svätovavrinecké, sú zvlášť citlivé na uvedené ochorenie.

Ako proti múčnatke

P. Příkazský proti múčnatke viničovej odporúča systémový fungicíd Luna®Experiences účinnými látkami fluopyram a tebuconazoleFluopyram zo skupiny SDHI je podľa zástupcu spoločnosti veľmi dobrý v prevencii a má pomerne dlhodobú účinnosť proti múčnatke viničovej, tiež proti plesni sivej a bielej hnilobe. Lunu® Experience odporúča aplikovať pri odkvitaní viniča v dávke 0,375 litra na hektár, maximálne dvakrát počas vegetácie vo fáze od šiestich listov viniča až do polovice júla (BBCH 73) s aplikačným intervalom 10 - 12 dní.

Osvedčený Falcon® 460 EC je trojzložkový fungicíd, z ktorých spiroxamine disponuje kuratívnym účinkom proti múčnatke. Pre účinnú látku triadimenol v tomto roku jeho registrácia končí.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down