14.09.2020 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring kvetovky paprikovej

Kvetovka papriková (Anthonomus eugenii) je škodca, ktorý sa prirodzene vyskytuje najmä v severnej časti Mexika. Z tejto oblasti sa postupne šíril do strednej Ameriky a tiež južnej časti USA. Okrem toho sa vyskytuje aj v Karibskej oblasti.

Škodca je ďalším druhom, ktorého rastlinolekárski inšpektori Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v Bratislave už niekoľko rokov monitorujú, zatiaľ bez zistených výskytov. Takýto status udávajú zatiaľ všetky štáty Európskej únie.

Hlavnými hostiteľmi sú paprika ročná (Capsicum annuum) a paprika kríčkovitá (Capsicum frutescens). Ostatné druhy z čeľade ľuľkovité môžu byť tiež ohrozené, napríklad rajčiak a baklažán (Solanum melongena) a mnohých iných divo rastúcich druhov z uvedenej čeľade.

Skorými príznakmi sú malé otvory v nezrelých plodoch a malé kruhové alebo oválne otvory (2 - 5 mm) na listoch. Tie môžu byť zamenené za poškodenie od slimákov alebo húseníc. Príznakom prítomnosti lariev je deformácia plodov a tiež predčasné dozrievanie a opad mladých plodov.

Pri teplote 26 - 28 °C trvá vývoj z vajíčka po štádium dospelého jedinca asi 14 dní. Čo sa týka dospelcov, tí sa živia listami a kvetmi. Majú čierne sfarbenie, sú 3 mm dlhé a 1,5 - 1,8 mm široké. Larvy kvetovky paprikovej sa živia semenami a pletivami v rastúcich plodoch. Ich sfarbenie sa postupne z bielej farby mení na šedobiele so svetlou hnedou hlavou.

Z biologických vlastností škodcu je zrejmé, že sa prirodzene môže šíriť iba na obmedzené vzdialenosti. Obava však vzniká pri transportoch plodov papriky, prípadne aj baklažánov na medzinárodnej úrovni. Dospelce môžu prežiť v chlade (zhruba 2 - 5 °C) aj po dobu viac ako 3 týždňov, dokonca môžu byť prepravované ako nedospelé štádiá v čerstvých plodoch.

ÚKSÚP v Bratislave opätovne vyzýva k nahlasovaniu podozrení z výskytov kvetovky paprikovej buď telefonicky (02/59 88 03 42), e-mailom (ochrana@uksup.sk) alebo písomne na oficiálnu adresu ÚKSÚP-u.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down